ՀՀԿ-ն Քոչարյանին կալանքի տակ պահելու հիմք չի տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետական կուսակցության կարծիքով` ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքի տակ պահելու համար բավարար հիմքեր չկան:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Գտնում ենք, որ 2-րդ նախագահի նկատմամբ կիրառված կալանքի որոշումը իրավաչափ չէ, և ազատության մեջ գտնվելով՝ նա չի կարող խոչընդոտել արդարադատության իրականացմանը»,- ասաց Շարմազանովը:
Նրա խոսքով` որպես խափանման միջոց ընտրված կալանավորումը տարակուսելի է:
«Նորմալ չէ, երբ նման թերի պատճառաբանությամբ երկրորդ նախագահը կալանավորվում է: Նախկին նախագահին կալանավորելու համար բավարար հիմքեր են պետք, այդ հիմքերը ես չեմ տեսնում»,- նշեց փոխխոսնակը:
Շարմազանովն անդրադարձավ նաև Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու համար գլխավոր դատախազին իրենց ներկայացրած միջնորդությանը՝ նշելով, որ նման պրակտիկա կիրառել են նաև մարտի 1-ին հաջորդող օրերին:
«2008թ.-ի մարտի 1-ի դեպքերից հետո դիմել եմ նախկին դատախազ Աղվան Հովսեփյանին` Սուրեն Սուրենյանցի խափանման միջոցը փոխելու համար: Դա պատգամավորի սահմանադրական իրավունքն է, և ես առաջ էլ, հիմա էլ օգտվել եմ այդ իրավունքից»,- ասաց Էդուարդ Շարմազանովը:
Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու համար ստորագրահավաք էին իրականացրել  ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորները: Ստորագրահավաքին միացել էր 45 պատգամավոր: ՀՀ Գլխավոր դատախազությունը մերժել էր պատգամավորների ներկայացրած միջնորդությունը:

Republican Party doesn’t see grounds for keeping ex-President Kocharyan in custody
YEREVAN, AUGUST 13, ARMENPRESS. The Republican Party believes that there are no sufficient grounds to keep 2nd President of Armenia Robert Kocharyan in custody, Vice Speaker of the Parliament Eduard Sharmazanov told reporters in the Parliament, Armenpress reports.
“We believe that the decision to remand the 2nd President in custody is unlawful, and he cannot hinder the exercise of justice if released”, Sharmazanov said. “It’s not normal when the 2nd President is remanded in custody with such a flawed argumentation. Sufficient grounds are needed for keeping the former President in custody, but I don’t see that grounds”, the Vice Speaker said.
He also commented on their motion filed to the prosecutor general to change the court’s ruling to remand Kocharyan in custody, stating that they have applied a similar practice in subsequent days of March 1.
“After the 2008 March 1 events I have applied to former prosecutor Aghvan Hovsepyan to change the precautionary measure of Suren Surenyants. It is the MP’s constitutional right, and I use that right both now and previously”, he said.
Robert Kocharyan has been charged on July 26 over the 2008 March 1 case, under the Article 300.1 part 1 of the Criminal Code for breaching the constitutional order of the Republic of Armenia. He has been remanded into custody.
45 MPs signed a petition to change Kocharyan’s precautionary measure, but the Prosecutor General’s Office rejected it, stating that the grounds to keep Robert Kocharyan in custody are maintained and the selection of another precautionary measure not related to detention is still unable to guarantee the uninterrupted process of the investigation.