Աշխարհում վաճառվել Է 0 եվրո անվանական արժեքով ավելի քան հարյուր հազար թղթադրամ՝ Կառլ Մարքսի նկարով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամբողջ աշխարհում վաճառվել Է զրո եվրո ավանական արժեքով ավելի քան հարյուր հազար հուշանվերային թղթադրամ՝ Կառլ Մարքի նկարով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է SWR հեռուստաընկերությունը: Տրիր քաղաքում զբոսաշրջության ոլորտում շուկայավարությամբ զբաղվող ընկերությունը մարտ ամսին թողարկել Է Մարքսի նկարով հուշանվերային թղթադրամներ՝ նվիրված գերմանացի փիլիսոփայի ծննդյան 200-ամյա տարեդարձին, որը նշում են մայիսի 5-ին:
Հինգ հազար օրինակ առաջին տպաքանակն իսպառ վաճառվել Է մեկ ամիսից Էլ պակաս ժամանակում: «Թղթադրամը մեծ ահանջարկ Է վայելում: Ոչ ոք չԷր սպասում, թե դրանք այդքան պահանջված կլինեն»,- պատմել Է հուշանվերը թողարկած ընկերության ներկայացուցիչ Հանս Ալբերտ Բեքքերը:
Ինչպես հայտնել Է Բեքքերը, հուշանվերային թղթադրամներն ուղարկվել են աշխարհի ավելի քան 40 երկիր, դրանք առանձնահատուկ ժողովրդականություն են վայելում Չինաստանում, ուր ուղարկվել Է 25-ից մինչեւ 30 հազար օրինակ:
Ընկերության կայքում նշվում Է, որ մանուշակագույն թղթադրամներն իսկական արժեթղթի տեսք ունեն: Դրանք տպված են կեղծումներից պաշտպանված թղթի վրա, ինչպես նաեւ ունեն ջրանիշ, հոլոգրամ, անհատական սերիական համար եւ պաշտպանության այլ տարրեր, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В мире распродано более ста тысяч купюр номиналом 0 евро с Карлом Марксом
Более 100 тысяч сувенирных купюр номиналом ноль евро с изображением Карла Маркса продано по всему миру, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Компания, занимающаяся маркетингом в сфере туризма в городе Трир, в марте выпустила сувенирные купюры с Марксом в честь 200-летней годовщины со дня рождения немецкого философа, которую отмечают 5 мая. Первый тираж в пять тысяч экземпляров был распродан менее чем за месяц.
"Купюра пользуется повышенным спросом. Никто не ожидал, что они станут так популярны", — рассказал представитель компании, выпускающей сувенир, Ганс-Альберт Беккер.
Как сообщил Беккер, сувенирные купюры были отправлены в более чем 40 стран мира, особенной популярностью они пользуются в Китае, куда было направлено от 25 до 30 тысяч экземпляров.
На сайте компании сообщается, что фиолетовые банкноты выглядят как настоящие денежные купюры. Они отпечатаны на защищенной от подделок бумаге, а также имеют водяной знак, голограмму, индивидуальный серийный номер и другие элементы защиты.