Չեղարկվել Է Իրաքի վարչապետի այցն Իրան. Mehr
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրաքի վարչապետ Հայդեր ալ Աբադիի այցն Իրան չի կայանա: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Mehr գործակալությունը՝ վկայակոչելով Իրաքի վարչապետի դիվանատունը:
Գործակալության տվյալներով՝ Իրան ալ Աբադիի այցը չեղարկված Է: Մինչդեռ Իրաքի վարչապետը, ինչպես եւ պլանավորվում Էր, օգոստոսի 14-ին այցով կժամանի Թուրքիա:
Օգոստոսի 10-ին Իրաքի Կենտրոնական բանկը առեւտրային բանկերին ծանուցել Էր Իրանի վարկային հիմնարկությունների հետ դոլարով տրանզակցիաների անցկացումն արգելվելու մասին: Ընդսմին Իրաքի Կենտրոնական բանկը չի առարկում Իրանի հետ գործառնություններում եվրոյի օգտագործմանը, ինչը, նրա տվյալներով, «կախված Է Եվրամիության Կենտրոնական բանկի եւ համապատասխան թղթակից-բանկերի պահանջներից»:
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը մայիսի սկզբին հայտարարել Է, որ Վաշինգտոնը դուրս Է գալիս Իրանի հետ միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագրից: Նա հայտնել Է Թեհրանի դեմ բոլոր պատժամիջոցների վերականգնման մասին, այդ թվում՝ երկրորդայինների, այսինքն՝ այն երկրների նկատմամբ, որոնք բիզնես են վարում Իրանի հետ:
Իրաքը տարեկան 6,6 մլրդ դոլարի ապրանք Է գնում հարեւան Իրանից: Բացի սննդամթերքից, Իրանն իրաքյան շուկային մատակարարում Է ավտոմեքենաներ ու դրանց պահեստամասեր, կենցաղային տեխնիկա, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

СМИ сообщили об отмене визита премьера Ирака в Иран
Визит премьер-министра Ирака Хайдер аль-Абади в Иран не состоится, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
По данным агентства, визит аль-Абади в Иран отменен. При этом премьер Ирака, как и планировалось, прибудет с визитом в Турцию во вторник.
В пятницу, 10 августа, центробанк Ирака уведомил коммерческие банки о запрете на проведение транзакций  в долларах с иранскими кредитными учреждениями в связи с вступившими в силу санкциями США. При этом Центробанк Ирака не возражает против использования евро в операциях с Ираном, что, по его данным, "зависит от требований Центробанка Европейского союза и соответствующих банков-корреспондентов".
Президент США Дональд Трамп в начале мая объявил, что Вашингтон выходит из соглашения с Ираном по ядерной программе. Он сообщил о восстановлении всех санкций против Тегерана, в том числе вторичных, то есть в отношении других стран, ведущих бизнес с Ираном.
Ирак ежегодно закупает в соседнем Иране товаров на 6,6 миллиарда долларов. Помимо продуктов питания, Иран поставляет на иракский рынок автомобили и запчасти к ним, бытовую технику.