Անտառահատման հեռանկարը պետք է փոխել․ Փաշինյանը վստահեցնում է՝ կառավարությունն այլընտրանք է փնտրում
ՆՈՅԵՄԲԵՐՅԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Տավուշի կարևոր խնդիրներից մեկն անտառահատումը վերացնելն է։ Կառավարությունը պետք է առաջարկի այլընտրանքային լուծումներ, որպեսզի մեր երեխաներն այդ հեռանկարը չունենան։ Նոյեմբերյանցիների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ «Մենք ի վերջո պետք է գանք պայմանավորվածության՝ անտառը, որ կտրում ու վաճառում ենք, շատ ավելի մեծ հարստություն ու արժեք ունի, քան այն, որ դրանցի ստացվող գումարը, բացի այդ՝ վնաս ենք հասցնում շրջակա միջավայրին։  Ես հասկանում եմ, որ գյուղի ժողովուրդը պետք է վառելափայտ ունենա, իմ խնդիրը վերաբերում է նրանց, ովքեր անտառ կտրելը համարում են բիզնես»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա իր զարմանքն արտահայտեց այն կապակցությամբ, որ Հայաստանից փայտ, տախտակ ու գերան է արտահանվում։ Մինչդեռ բնությունը կարելի է ծառայեցնել որպես զբոսաշրջության, փոքր ու միջին բիզնեսի զարգացման խթան։ «Մենք այսօր մի բանի մասին ենք մտածում՝ ինչ անենք, որ մեր հայրենակիցներին այլընտրանք առաջարկենք, որ նրանց կտրենք անտառից, որ նրանք անտառը չկտրեն։  Զբաղված լինեն տուրիզմի, փոքր ու միջին բիզնեսի, անասնապահության ոլորտում։ Այնքան էլ ճիշտ չի անտառը կտրել-ծախսելը կամ անտառը կտրել-վառելը»,-ընդգծեց վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ կան վառելիք ստանալու ավելի էժան տեխնոլոգիաներ, կարելի է օգտվել դրանցից՝ որպես այլընտրանք անտառը կտրելով տունը տաքացնելու հարց լուծելուն։ «Ամեն ծառը, որ կտրվում է, 50-60 տարի է պետք, որ ծառ դառնա։ Բնությունը կարող է տուրիզմի համար շատ լուրջ խթան հանդիսանալ։ Ենոքավանը, որ Իջևանի ամենաթույլ գյուղերից մեկն էր, այսօր դարձել է տարածաշրջանային տուրիստական կենտրոն։ Պատկերացրեք, որ այդ անտառները կտրված լինեին, դա տեղի չէր ունենալու։ Հեշտ լուծումների չպետք է գնանք, կտրենք վաճառենք, կտրենք վառենք։ Դա մի հարց է, որ մենք մեր դեմ ենք աշխատում։ Դա ինքնաոչնչացման դանդաղ զենք է։Մեր երեխաների համար էլ կտրելու հեռանկարը պետք է փոխենք։ Փոխարենը արտադրություն պետք է ստեղծենք, տուրիզմով գումար աշխատենք»,-շեշտեց վարչապետ Փաշինյանը։

Перспективу вырубки лесов следует изменить — Пашинян уверяет: правительство ищет альтернативу
Одна из важнейших проблем Тавуша – прекращение вырубки лесов. Правительство должно предложить альтернативное  решение. Во время встречи с ноемберянцами об этом сказал премьер-министр Никол Пашинян.
«Мы  должны  согласиться: лес, который мы безжалостно вырубаем и продаем –  это богатство, которое имеет большую ценность, чем полученные за него деньги, не говоря  уже  об экологии. Я  понимаю, что у  сельского жителя  должны быть дрова, но мои слова адресованы  тем, кто вырубку  леса  превратил в  бизнес», - как  передает Арменпресс, сказал премьер.
Он выразил удивление, что  из Армении экспортируется древесина, кругляк. В  то время как  эту  территорию можно использовать как  объект туризма, развивать здесь малый и средний  бизнес. «Сегодня мы  думаем, как предложить нашим соотечественникам альтернативу, чтобы  они перестали вырубать лес, занялись развитием  туризма, малым и средним  бизнесом, животноводством. А  вырубать и продавать лес – неправильно», - сказал премьер.
По его словам, есть более дешевые  технологии для  обогрева  жилища, вместо вырубки леса. «Чтобы  вырастить одно дерево, нужно 50-60 лет. Природу  нужно использовать для  развития  туризма. Енокаван, одно из слабых сел Иджевана, сегодня превратился в туристический центр региона. Представьте, что этого не было бы, если бы  эти леса были вырублены. Не нужно искать легких путей – вырубил, продал, сжег. Так  мы  действуем против  самих себя.  Это путь  медленного самоуничтожения. Мы  должны  ради детей изменить перспективу  вырубки лесов. Вместо этого должны  создать здесь производство, зарабатывать туризмом», - подчеркнул премьер Пашинян.