Կյանքից հեռացել է քանդակագործ Նիկոլայ Նիկողոսյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իննսունինը տարեկան հասակում կյանքից հեռացել է քանդակագործ, ԽՍՀՄ ժողովրդական նկարիչ Նիկոլայ Նիկողոսյանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը` հղում անելով Ռուսաստանի գեղարվեստի ակադեմիայի կայքին:
«Հայրենական մշակույթը մեծ կորուստ ունեցավ: 2018թ.-ի օգոստոսի 10-ին 100-րդ տարում կյանքից հեռացավ հայրենական քանդակագործության մեծագույն վարպետ, ԽՍՀՄ ժողովրդական նկարիչ, ԽՍՀՄ պետական մրցանակի դափնեկիր, Ռուսաստանի գեղարվեստի ակադեմիայի ակադեմիկոս Նիկոլայի Բագրատի Նիկողոսյանը»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Նիկողոսյանը Արամ Խաչատրյանի, Դմիտրի Շոստակովիչի և Ալեքսեյ Կոստյակովի դիմանկարների, ինչպես նաև Սամուիլ Մարշակի և Սեմյոն Կոսբերգի հուշաքանդակների հեղինակն է:
Ակադեմիայի կայքի փոխանցմամբ` քանդակագործի առավել հայտնի քանդակներից են Երևանում Միքայել Նալբանդյանի և պատմաբան Մովսես Խորենացուն նվիրված արձանները: Նկարչի աշխատանքները ներկայացված են Տրետյակովյան  պատկերասրահում, Ռուսական թանգարանում և այլ հավաքածուներում:

Ушел из жизни скульптор Николай Никогосян
Скульптор, народный художник СССР Николай Никогосян скончался в пятницу в возрасте 99 лет. Как  передает Арменпресс со ссылкой  на ТАСС, об этом сообщается на сайте Российской академии художеств.
"Отечественная культура понесла тяжелую утрату. 10 августа 2018 года на 100-м году ушел из жизни крупнейший мастер отечественной скульптуры, народный художник СССР, лауреат Государственной премии СССР, академик Российской академии художеств Николай Багратович Никогосян", - говорится в сообщении.
Никогосян - автор портретов Арама Хачатуряна, Дмитрия Шостаковича, Алексея Костякова, мемориальных памятников Самуилу Маршаку, Семену Косбергу, фигур на фасаде Дворца культуры в Варшаве.
Как сообщается на сайте академии, наиболее известными работами скульптора также являются скульптурные образы на фасаде высотного здания на Кудринской площади в Москве, памятник деятелю армянской культуры Микаэлу Налбандяну в Ереване, скульптурная композиция армянского философа V века Мовсеса Хоренаци перед зданием Матенадарана в Ереване, двухфигурная композиция "Дружба". Работы художника находятся в Третьяковской галерее, Русском музее и других собраниях.