Հայաստանում երեք ամիս է՝ արտագաղթը դադարել է. Նիկոլ Փաշինյանը՝ նոյեմբերյանցիներին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցնում է՝ ժողովրդին կամք պարտադրողների ժամանակներն անցել են, այսուհետ քաղաքացիների կամքն է պարտադրվելու և, որպես վարչապետ, ինքը դրա երաշխավորն է։ «Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Նոյեմբերյանի համայնքապետարանին հարող տարածքում քաղաքի և մոտակա համայնքների բնակիչների հետ ընթացող հանդիպման ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նաև հայտարարեց. «Մենք իրար հետ, մեր անելիքը գիտակցելով, մեր բաժին պատասխանատվությունը ստանձնելով, մեր երկրի խնդիրները լուծելու ենք։ Ես մարզ այցելել եմ մի բանի համար՝ ձեզ հավաստիացնելու, որ ՀՀ կառավարությունը վստահ է, որ ի վիճակի է լինելու Հայաստանը դարձնել ազատ, հզոր ու երջանիկ երկիր»:
Վարչապետը շեշտեց՝ այն մարդիկ, ովքեր Հայաստանը թալանել են, երկրի ռեսուրսները ծառայեցրել են իրենց ընտանիքների բարեկեցության համար, այլևս Հայաստանի ժողովրդի առջև կանգնելու իրավունք չունեն։ «Այսօր իշխանությունը դուք եք, կառավարությունն ընդամենը ձեր ծառան է, չկասկածեք, որ կառավարությունն անմնացորդ ծառայելու է ձեզ։ Հղփացած, թալանող պաշտոնյաների ժամանակներն անցել են. ով կփորձի ժողովրդին որպես ծառա ներկայացնել, իսկ իրեն՝ տիրակալ, նրա տեղը քաղաքականության պատմության աղբանոցում է։ Այսօր Հայաստանում մի իշխանություն կա ու դա ՀՀ ժողովուրդն է»,-հավելեց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանն ուրախությամբ փաստեց, որ Հայաստանում երեք ամիս է՝ ոչ միայն արտագաղթը դադարել է, այլև Հայաստան ժամանողների թիվը նախորդ տարիների համեմատ  4 հազարով ավելացել է գնացողների թվի համեմատ։ «Նախորդ տարիներին այս ամիսներին այսպիսի իրավիճակ էլի եղել է, բայց մայիսին նախորդ տարվա համեմատ ներգաղթ ունենք, հունիս-հուլիսին նախորդ տարիների համեմատ ավելի շատ եկող մարդիկ ունենք։ Բացի այդ՝ Երևանում և մարզերում անշարժ գույքի գները բարձրացել են, սա նշանակում է, որ բնակարաններ են գնում, որովհետև Հայաստանը դարձել է այն տեղը, որտեղ ապրում են և ոչ թե որտեղից փախչում են»,-նշեց վարչապետ Փաշինյանը։
Տավուշի մարզպետ Վահե Ղալումյանն էլ քաղաքացիներին ուղղված իր խոսում նշեց, որ Նոյեմբերյանի տարածաշրջանի՝ Նոյեմբերյան, Կողբ, Այրում համայնքների խնդիրներն ամբողջությամբ պարզել և ներկայացրել են կառավարությանը։ «Լուծումները բարդ են, բայց հուսով ենք, որ կառավարությունը շուտ կարձագանքի»,-ասաց մարզպետը։ Նա նկատեց՝ այս տարածաշրջանի բնակիչների համար կարևոր նշանակություն ունեն աշխատատեղերի ապահովման, խմելու և ոռոգման ջրի համակարգերի արդիականացման հարցերը, առկա է բնակարաններով ապահովման խնդիր, գիտեն կարկտահարության դեպքերի, սահմանամերձ համայնք լինելով պայմանավորված դժվարությունների մասին։

It’s three months emigration has stopped in Armenia – PM Pashinyan
YEREVAN, AUGUST 10, ARMENPRESS. Prime MInister of Armenia Nikol Pashinyan assures that the era of enforcing the will upon the people has passed, and thereafter the will of the citizens will be compulsory and as a PM he is the guarantor of that. The correspondent of ARMENPRESS reports PM Pashinyan met with the residents of Noyemberyan on August 10, during which he also said, “We all together, comprehending what we are to do, assuming our share of responsibility, will solve the problems facing our country. I have visited your region to assure you that the Government of Armenia is confident that it will manage to make Armenia free, powerful and happy”.
The PM emphasized that those who plundered Armenia and used the resources of the country for the welfare of their families thereafter have no right to stand in front of the people of Armenia. “Today you are the authority and the government is your servant. Never doubt that the government will always serve you”, he said, adding that the time of officials who plunder the country has passed.
Nikol Pashinyan documented with satisfaction that it’s already 3 months that emigration from Armenia has not only stopped but the number of people arriving in Armenia is by 4 thousand more than those leaving Armenia compared to the previous years. “In addition, the prices for apartments in Yerevan and regions have increased and this means that people buy apartment, because Armenia has become the place where one should live, but not run away”, PM Pashinyan said.
In his speech addressed to the residents the Governor of Tavush Province said that the problems have been fully identified and presented to the Government. “The solutions will be difficult but we hope the Government will be fast to react”, the Governor said.