Իսպանիայում շոգից մահացածների թիվը հասել Է 17-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կատալոնիայի Ժեներալիտետի առողջապահության խորհրդի կայքում օգոստոսի 10-ին հրապարակված տվյալների համաձայն՝ Իսպանիայում շոգից մահացածների թիվը հասել Է 17-ի: Ավելի վաղ հաղորդվել Էր 12 զոհվածների մասին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նշվում Է, որ Կատալոնիայում տապից մահացել Է եւս հինգ մարդ: Խոսքը վերաբերում Է 52-ից մինչեւ 81 տարեկան երկու տղամարդու եւ երեք կնոջ: Նրանցից երեքը մահացել են մունիցիպալիտետի Օսպիտալետ հիվանդանոցում (Բարսելոնայի նահանգ), մեկ մարդ մահացել Է Ֆիգերաս քաղաքի հիվանդանոցում, հինգերորդ զոհը գրանցվել Է Բարսելոնայում: Ավելի վաղ տեղեկացվել Էր, որ Կատալոնիայում մահացել Է վեց մարդ՝ չորս հոգի մահացել Է Էստրեմադուրայում, երկուսը՝ Մուրսիայում: Այսպիսով, Իսպանիայում տապի զոհերի թիվը հասել Է 17-ի:
Անցյալ շաբաթվա կեսերին Իբերիական թերակղզում շոգ եղանակ Է հաստատվել, որոշ շրջաններում ջերմաչափի սյուները բարձրացել են մինչեւ 40 աստիճան: Երկուշաբթի օրվանից շոգն սկսել Է թուլանալ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Испании число погибших от жары выросло до 17 человек
Число погибших от жары в Испании возросло до 17 человек, согласно данным, опубликованным в пятницу на сайте совета по здравоохранению каталонского женералитета, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Ранее сообщалось о 12 погибших.
Сообщается, что от жары в Каталонии погибли еще пять человек. Речь идет о двух мужчинах и трех женщинах в возрасте от 52 до 81 года. Трое из них скончались в больнице муниципалитета Оспиталет (провинция Барселона), один человек скончался в больнице города Фигерас, пятая жертва зарегистрирована в Барселоне.
Ранее сообщалось, что в Каталонии погибли шесть человек, четверо погибли в Эстремадуре, двое в Мурсии. Таким образом, число жертв жары в Испании увеличилось до 17 человек.
В середине прошлой недели на Иберийском полуострове установилась жаркая погода, столбики термометра в некоторых районах поднялись выше 40 градусов. Жара постепенно пошла на спад с понедельника.