Նոր Զելանդիան կհրաժարվի միանգամյա օգտագործման պլաստիկե փաթեթներից
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոր Զելանդիան հաջորդ տարվա ընթացքում կդադարեցնի միանգամյա օգտագործման պլաստիկե փաթեթների օգտագործումը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, 1 News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտնել են երկրի վարչապետ Ջասինդա Արդեռնը եւ շրջակա միջավայրի նախարարի օգնական Յուջենի Սեյջը:
«Մենք հարյուր միլիոնավոր միանգամյա փաթեթներ ենք օգտագործում, որոնցից շատերը վնասում են մեր ափամերձ շրջանների ու ծովային ջրերի Էկոլոգիան եւ լուրջ վնաս հասցնում ծովային կյանքի բոլոր տեսակներին, մինչդեռ գոյություն ունեն այլընտրանքներ ինչպես սպառողների, այնպես Էլ բիզնեսի համար»,-հեռուստաալիքը փոխանցում Է վարչապետի խոսքը: Ինչպես նշվում Է, միանգամյա օգտագործման փաթեթներից հրաժարվելը կիրականացվի փուլ առ փուլ՝ կես տարվա ընթացքում:
ՊոլիԷթիլենային փաթեթները ոչ միայն ամենատարածված, այլեւ աղբի ամենադիմացկուն տեսակներից մեկն են. հողի մեջ դրանց քայքայման ժամկետը կազմում Է 100-ից մինչեւ 500 տարի: Նմանօրինակ թափոնները հատկապես կործանարար են ծովային կենդանական աշխարհի վրա: «Գրինպիս» միջազգային բնապահպանական կազմակերպության տվյալներով՝ պլաստիկը կազմում Է Համաշխարհային օվկիանոսում առկա աղբի ընդհանուր ծավալի 80 տոկոսից ավելին. դրա պարունակած թունավոր նյութերից տարեկան ոչնչանում են մեկ միլիոնից ավելի ծովային թռչուններ, հարյուր հազարավոր այլ կենդանիներ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Новая Зеландия откажется от использования одноразовых пластиковых пакетов
Новая Зеландия прекратит использование одноразовых пластиковых пакетов в течение следующего года. Как передает Арменпресс, об этом в интервью телеканалу 1 News сообщили премьер-министр страны Джасинда Ардерн и помощник министра окружающей среды Юджени Сейдж.
"Мы используем сотни миллионов одноразовых пакетов, многие из которых вредят экологии нашего побережья и морских вод и наносят серьезный ущерб всем видам морской жизни при том, что существуют альтернативы как для потребителей, так и для бизнеса", - передает телеканал слова премьера. Как отмечается, отказ от одноразовых пакетов будет осуществлен поэтапно в течение полугода.
Полиэтиленовые пакеты являются не только одним из самых распространенных, но и одним из самых стойких видов мусора: в почве срок их распада составляет от 100 до 500 лет. Особенно пагубно подобные отходы влияют на морскую фауну. По данным международной экологической организации "Гринпис", пластик составляет свыше 80% общего объема мусора в Мировом океане, от содержащихся в нем токсинов ежегодно погибает свыше миллиона морских птиц, сотни тысяч других животных.