Մեր երկրում ստեղծվում են բիզնես իրականացնելու բարենպաստ պայմաններ, կոռուպցիոն բնույթի բոլոր խոչընդոտները վերացված են. Նիկոլ Փաշինյան
Մեր երկրում ստեղծվում են բիզնես իրականացնելու բարենպաստ պայմաններ,
կոռուպցիոն բնույթի բոլոր խոչընդոտները վերացված են. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է  Հայաստանի Հանրապետությունում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջասիմ Մուհամմադ Ալ Կասիմիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը կարևորել է ԱՄԷ-ի հետ հարաբերությունների հետագա զարգացումն ու խորացումը: «Ուրախ ենք, որ Ձեր երկրի գործարար շրջանակներից հետաքրքրություն է ցուցաբերվում հայաստանյան շուկայի նկատմամբ: Մեր երկրում ստեղծվում են բիզնես իրականացնելու բարենպաստ պայմաններ, կոռուպցիոն բնույթի բոլոր խոչընդոտները վերացված են և ուրախ կլինենք ակտիվացնել երկկողմ տնտեսական կապերը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Դեսպան Կասիմին վարչապետ Փաշինյանին է փոխանցել ԱՄԷ նախագահի և վարչապետի շնորհավորանքներն ու ջերմ ողջյունները և ընդգծել, որ իր երկիրը շահագրգռված է Հայաստանի հետ տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության ընդլայնմամբ: Դեսպանը նշել է, որ երկու երկրների միջև վերջին շրջանում մի քանի անգամ աճել են առևտրաշրջանառության ծավալները, ուղիղ ավիաչվերթների, ինչպես նաև զբոսաշրջային փոխայցելությունների թիվը և նկատել, որ ինչպես ԱՄԷ գործարար հատվածի, այնպես էլ քաղաքացիների շրջանում Հայաստանի նկատմամբ հետաքրքրությունը գնալով մեծանում է:
Զրուցակիցները համոզմունք են հայտնել, որ առկա է երկկողմ կապերի ընդլայնման մեծ ներուժ: Այն իրացնելու առումով կողմերը կարևորել են միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությունը, որի առաջիկա նիստը տեղի է ունենալու աշնանը՝ Երևանում: Նիկոլ Փաշինյանը և դեսպան Կասիմին քննարկել են նիստի շրջանակում բիզնես ֆորումի անցկացմանը, ինչպես նաև գյուղատնտեսության, էներգետիկայի, զբոսաշրջության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում համագործակցության զարգացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:

В нашей стране формируются благоприятные условия для бизнеса, устранены все барьеры коррупционного характера — Никол Пашинян
В нашей стране формируются благоприятные условия для бизнеса, устранены все
барьеры коррупционного характера — Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Объединенных Арабских Эмиратов в Республике Армения Джасема Мухаммада Аль Касими.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ   аппарата правительства РА, премьер-министр отметил важность дальнейшего развития и углубления отношений с ОАЭ. “Мы рады, что деловые круги Вашей страны заинтересованы в армянском рынке. В нашей стране формируются благоприятные условия для бизнеса, устранены все барьеры коррупционного характера, и мы будем рады активизировать двусторонние экономические связи”, - сказал Никол Пашинян.
Посол Касими передал премьер-министру Пашиняну поздравления и теплые приветствия президента и премьер-министра ОАЭ и подчеркнул, что его страна заинтересована в расширении сотрудничества с Арменией в разных сферах. Посол отметил, что в последнее время  в несколько раз увеличились объемы товарооборота между двумя странами, количество прямых рейсов, а также количество взаимных туристических визитов, и заметил, что интерес к Армении постепенно растет как среди бизнесменов, так и среди граждан ОАЭ.
Собеседники выразили уверенность в том, что существует большой потенциал для расширения двусторонних связей. С точки зрения его реализации стороны отметили важность деятельности межправительственной комиссии, очередное заседание которой состоится осенью в Ереване. Никол Пашинян и посол Касими обсудили ряд вопросов, связанных с проведением бизнес-форума в рамках заседания, а также развитием сотрудничества в сферах сельского хозяйства, энергетики, туризма и информационных технологий.