Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության արդար եւ հայանպաստ լուծումը մեր գերխնդիրն է. Էդուարդ Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովն օգոստոսի 9-ին Ռուս-հայկական համալսարանի` Իրավունքի եւ քաղաքականության ինստիտուտի տնօրեն Լարիսա Ալավերդյանի նախաձեռնությամբ հանդիպել է Ռուս-հայկական եւ Բեռլինի Հումբոլդտի համալսարանների մի խումբ ուսանողների հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալի առաջարկով հանդիպումն ընթացել է հարցուպատասխանի ձեւաչափով։ Հարցերը հիմնականում վերաբերել են մեր երկրի արտաքին եւ ներքին քաղաքականությանը:
Հայ-գերմանական խորհրդարանական հարաբերությունների առնչությամբ Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է դրանց զարգացումն ու խորացումը՝ նշելով, որ Հայաստանն արդեն խորհրդարանական պետություն է եւ գերմանական փորձն էական նշանակություն կարող է ունենալ մեր երկրի կառավարման գործում։
Ուսանողների խնդրանքով ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է Արցախի խնդրին: Այդ առնչությամբ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ ԼՂ հակամարտությունը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում։
«Արցախը փաստացի անկախ պետություն է, իսկ ԼՂ հակամարտության արդար եւ հայանպաստ լուծումը մեր գերխնդիրն է»,- ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը։

Эдуард Шармазанов: справедливое и проармянское решение карабахского конфликта — наш приоритет
9 августа  вице-спикер НС РА Эдуард Шармазанов, по инициативе  директора  Института права  и политики Ларисы  Алавердян встретился с группой  студентов Российско-Армянского и Берлинского университета  им.Гумбольдта.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ НС РА, встреча  прошла  в формате вопросы-ответы.
В связи с армяно-германскими отношениями   Эдуард Шармазанов ответил важность их развития  и углубления, подчеркнув, что Армения  уже парламентская республика и опыт Германии может иметь существенное  значение в управлении нашей страны.
По просьбе  студентов, Шармазанов обратился к арцахскому  вопросу. Он отметил, что этот конфликт должен быть решен исключительно мирным путем и в рамках Минской  группы ОБСЕ.
«Арцах – это фактически независимое  государство, а справедливое  и проармянское  решение  карабахского конфликта — наш приоритет», - сказал Эдуард Шармазанов.