Մարտի 1-ի գործով Հովիկ Աբրահամյանին և Սեյրան Օհանյանին մեղադրանք չի առաջադրվել․ ՀՔԾ պետ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մարտի 1-ի գործով նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին մեղադրանք չի առաջադրվել ։ Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնեց Հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանը՝ նախ նշելով, որ դա նախաքննական գաղտնիք է, ապա հավելելով, որ ցանկացած անձի մեղադրանք առաջադրվելու դեպքում այդ մասին կլինի հրապարակում իրենց կողմից։ Ինչ վերաբերում է Հովիկ Աբրահամյանի եղբորը, ապա նա այս պահին ունի կասկածյալի կարգավիճակ։
«Հովիկ Աբրահամյանի եղբայրն այս պահին կասկածյալի կարգավիճակ ունի, նա կասկածվում է ապօրինի զենք պահելու մեջ»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Սասուն Խաչատրյանը։ Պատասխանելով հարցին, թե մարտի 1,2-ի դեպքերի հետ ինչ կապ կարող է ունենալ Հովիկ Աբրահամյանի առանձնատնից ԱԱԾ-ի կողմից հայտնաբերված զենքը՝ ՀՔԾ պետն ասաց․  «Տեղեկատվություն կա, դուք էլ տեղյակ եք, բազմիցս խոսվել է այդ մասին, որ մարտի 1-ին կանոնավոր բանակից բացի եղել են նաև զինված խմբեր, հիմա նախաքննությամբ ստուգվում է այդ վարկածը»։
«Սերժ Սարգսյանը որևէ կերպ ներգրավվե՞լու է մարտի 1-ի գործով» հարցի առնչությամբ էլ Սասուն Խաչատրյանը նշեց, որ հարցաքննվելու են բոլոր անձինք, ովքեր կարող են տեղեկատվություն ունենալ այդ գործի վերաբերյալ։ «Նախաքննությունն է որոշելու՝ ելնելով գործի շահերից»,-ավելացրեց նա։
Սեյրան Օհանյանին, ով 2008-ի մարտի 1-ի օրերին եղել է ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, ևս մեղադրանք չի առաջադրվել։ Ինչ վերաբերում է Գագիկ Ծառուկյանի ներգրավվածության մասին տեղեկություններին, պաշտոնյան չցանկացավ մեկնաբանել։ «Բազմաթիվ վարկածներ կան, բոլորն էլ ստուգվում են։ Նախաքննության շահերից ելնելով՝ ես չեմ ցանկանում խոսել այդ վարկածների մասին»,-հավելեց ՀՔԾ պետը։

Former PM Abrahamyan and ex-defense minister Ohanyan not charged over 2008 March 1 case
YEREVAN, AUGUST 9, ARMENPRESS. Former prime minister of Armenia Hovik Abrahamyan has not been charged over the 2008 March 1 case, Head of the Special Investigation Service Sasun Khachatryan told reporters, stating that it’s a preliminary investigation secret and added that if any person is charged, the SIS will announce that. As for Hovik Abrahamyan’s brother, at the moment he has a status of suspect, reports Armenpress.
“At the moment Hovik Abrahamyan’s brother has a status of suspect, he is suspected in illegal possession of firearms”, the SIS chief said. Asked what links the arms discovered at Abrahamyan’s mansion by the NSS can have with the 2008 March 1-2 events, the SIS chief stated: “There is information, you are also aware of it, it has been repeatedly talked about that during the March 1 events in addition to the Army, there have also been armed groups, and now this version is being investigated”.
Asked whether 3rd President of Armenia Serzh Sargsyan will be involved over the March 1 case, Sasun Khachatryan said all persons, who can have any information about that case, will be questioned.
Seyran Ohanyan, former defense minister, who was serving chief of the general staff of the Armed Forces during 2008 March 1 days, has not been charged as well.