Մարտի 1-ի գործով Հովիկ Աբրահամյանին և Սեյրան Օհանյանին մեղադրանք չի առաջադրվել․ ՀՔԾ պետ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մարտի 1-ի գործով նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին մեղադրանք չի առաջադրվել ։ Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնեց Հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանը՝ նախ նշելով, որ դա նախաքննական գաղտնիք է, ապա հավելելով, որ ցանկացած անձի մեղադրանք առաջադրվելու դեպքում այդ մասին կլինի հրապարակում իրենց կողմից։ Ինչ վերաբերում է Հովիկ Աբրահամյանի եղբորը, ապա նա այս պահին ունի կասկածյալի կարգավիճակ։
«Հովիկ Աբրահամյանի եղբայրն այս պահին կասկածյալի կարգավիճակ ունի, նա կասկածվում է ապօրինի զենք պահելու մեջ»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Սասուն Խաչատրյանը։ Պատասխանելով հարցին, թե մարտի 1,2-ի դեպքերի հետ ինչ կապ կարող է ունենալ Հովիկ Աբրահամյանի առանձնատնից ԱԱԾ-ի կողմից հայտնաբերված զենքը՝ ՀՔԾ պետն ասաց․  «Տեղեկատվություն կա, դուք էլ տեղյակ եք, բազմիցս խոսվել է այդ մասին, որ մարտի 1-ին կանոնավոր բանակից բացի եղել են նաև զինված խմբեր, հիմա նախաքննությամբ ստուգվում է այդ վարկածը»։
«Սերժ Սարգսյանը որևէ կերպ ներգրավվե՞լու է մարտի 1-ի գործով» հարցի առնչությամբ էլ Սասուն Խաչատրյանը նշեց, որ հարցաքննվելու են բոլոր անձինք, ովքեր կարող են տեղեկատվություն ունենալ այդ գործի վերաբերյալ։ «Նախաքննությունն է որոշելու՝ ելնելով գործի շահերից»,-ավելացրեց նա։
Սեյրան Օհանյանին, ով 2008-ի մարտի 1-ի օրերին եղել է ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, ևս մեղադրանք չի առաջադրվել։ Ինչ վերաբերում է Գագիկ Ծառուկյանի ներգրավվածության մասին տեղեկություններին, պաշտոնյան չցանկացավ մեկնաբանել։ «Բազմաթիվ վարկածներ կան, բոլորն էլ ստուգվում են։ Նախաքննության շահերից ելնելով՝ ես չեմ ցանկանում խոսել այդ վարկածների մասին»,-հավելեց ՀՔԾ պետը։

По делу 1-го марта Овику Абрамяну и Сейрану Оганяну обвинений не выдвинуто: начальник ОСС Армении
По делу 1-го марта бывшему премьер-министру Армении Овику Абрамяну обвинений не выдвинуто. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал начальник ОСС Армении Сасун Хачатрян, отметив, что, прежде всего, это является тайной следствия, затем добавив, что в случае выдвижения обвинений в адрес любого лица ОСС публично объявит об этом. Что касается брата Овика Абрамяна, то он пока проходит по делу в статусе подозреваемого.
«Брат Овика Абрамяна пока проходит по делу в статусе подозреваемого. Он подозревается в незаконном хранении оружия»,- сказал начальник ОСС Армении Сасун Хачатрян. Отвечая на вопрос, какое отношение имеет обнаруженное в ходе обыска на территории дома Овика Абрамяна оружие к событиям 1-2-го марта, начальник ОСС Армении Сасун Хачатрян сказал: «Есть сведения, об этом много говорилось и вы знаете об этом, что 1-го марта, кроме регулярной армии, были задействованы вооруженные группы, сейчас следствие проверяет эту версию».
На вопрос, будет ли каким-либо образом привлечен к делу о 1-м марте Серж Саргсян, начальник ОСС Армении Сасун Хачатрян сказал, что будут допрошены все те лица, которые могут иметь информацию об этом деле. «Это будет решать следствие, исходя из интересов дела»,- сказал начальник ОСС Армении Сасун Хачатрян.
Сейрану Оганяну, который в то время был начальником Генштаба ВС Армении, обвинений не выдвинуто. Что касается степени вовлеченности в дело Гагика Царукяна, о чем говорится в некоторых сведениях, то начальник ОСС Армении Сасун Хачатрян не захотел комментировать этот вопрос. «Есть множество версий, все они проверяются. Исходя из интересов следствия, я не хочу говорить о версиях»,- сказал он.