Էկվադորում արտակարգ դրության ռեժիմ են սահմանել Վենեսուելայից փախստականների հոսքի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էկվադորի կառավարությունն օգոստոսի 8-ին երկրի տարածքի մի մասում արտակարգ դրության ռեժիմ Է սահմանել Վենեսուելայից փախստականների հոսքի պատճառով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է երկրի ԱԳ նախարարությունը:
Արտակարգ դրությունը գործում Է Կարչիի, Պիչինչայի եւ Էլ Օրոյի նահանգներում: Այս ռեժիմը պետք Է օգնի երկրի հյուսիսային սահմանին փախստականների հետ կապված իրադրության կարգավորմանը, որոնց թիվը հասնում Է օրական 4,2 հազարի:
«Մենք արձագանքեցինք ժամանակին: Արտակարգ դրությունը սահմանվում Է առաջին անգամ, որպեսզի արդյունավետ եւ ծանրակշիռ պատասխան տրվի այն մարդկանց օգտին, ովքեր Էկվադորի տարածք են գալիս»,- մեջբերում Է անում արտգործնախարարությունը փոխնախարար Սանտյագո Չավեսի խոսքից:
Մի շարք միջազգային կազմակերպություններ Էկվադորի իշխանություններին կտրամադրեն վրաններ, սննդամթերք, հիգիենիկ ապրանքներ, ջուր, հայտնել Է ԱԳ նախարարությունը:
Մայիսի սկզբին Միգրացիայի միջազգային կազմակերպությունը հայտնել Է, որ 2015 – 2017 թվականներին Վենեսուելայից միգրանտների թիվը, որը ֆինանսատնտեսական ճգնաժամ Է ապրում, ավելացել Է ավելի քան 10 անգամ: Եթե 2015 թվականին նրանց թիվը գնահատվում Էր 89 հազար, ապա 2017 թվականի արդյունքներով այն կազմել Է արդեն 900 հազար, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Эквадоре ввели режим ЧП из-за притока беженцев из Венесуэлы
Правительство Эквадора ввело в среду режим чрезвычайного положения на части территории страны из-за притока беженцев из Венесуэлы, сообщает МИД страны.
ЧП действует в провинциях Карчи, Пичинча и Эль-Оро. Данный режим должен помочь в разрешении ситуации с беженцами на северной границе страны, число которых достигает 4,2 тысячи в день.
"Мы среагировали своевременно. ЧП вводится впервые, чтобы дать эффективный и весомый ответ в пользу людей, которые прибывают на эквадорскую территорию", — приводит МИД слова заместителя министра Сантьяго Чавеса.
Ряд международных организаций предоставят в распоряжение властей Эквадора палатки, продукты питания, гигиенический товары, воду, сообщает МИД.
В начале мая Международная организация по миграции сообщила, что за 2015-2017 годы число мигрантов из Венесуэлы, переживающей финансово-экономический кризис, увеличилось более чем в 10 раз. Если в 2015 году их число оценивалось в 89 тысяч человек, то по итогам 2017 года оно составило уже 900 тысяч.