Գերմանացի աստղանավորդը ՄՏԿ-ից լուսանկարել է երաշտից տուժած Եվրոպան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աստղանավորդ Ալեքսանդեր Հյորսթը Միջազգային տիեզերակայանից (ՄՏԿ) լուսանկարել Է կենտրոնական Եվրոպան եւ, մասնավորապես Գերմանիան՝ նպատակ ունենալով ցույց տալ երաշտի մասշտաբները, որն ընդգրկել Է տարածաշրջանը: Լուսանկարները նա հրապարակել Է Twitter-ում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
400 կիլոմետր բարձրությունից Եվրոպան իրենից ներկայացնում Է «ցնցող տեսարան»՝ չորացած հողով, նշել Է աստղագնացը: «Այն, ինչը պետք Է կանաչ լիներ, այժմ շագանակագույն Է: Երբեք նման բան չեմ տեսել»,-գրել Է նա: Հյորսթն առանձին հրապարակել Է գործնականում ամբողջովին շագանակագույն Պորտուգալիայի լուսանկարը. «Փոշու, ծխի եւ ավազի խառնուրդի տեսք ունի»,-մեկնաբանել Է նա:
Եվրոպական երկրներում այս տարվա հուլիս եւ օգոստոս ամիսներին մոլեգնում Է անոմալ տապը: Գերմանիայի գյուղացիների միության (DBV) տվյալների համաձայն, 2018 թվականի շոգ ամառը Գերմանիային խոստանում Է վերջին 100 տարվա ընթացքում վատագույն բերքը: Բացի այդ, երաշտը հանգեցրել Է երկրի խոշոր գետերի ծանծաղացման: Տապի պատճառով անտառային հրդեհներ են բռնկել Հունաստանում, Պորտուգալիայում եւ Շվեդիայում: Ինչպես նշում են տեղական իշխանությունները եւ ԶԼՄ-ները, հուլիսյան հրդեհների զոհերի թիվը Հունաստանում հասել Է 91-ի, իսկ Պորտուգալիայում՝ առնվազն 44-ի: Անտառներ են այրվում նաեւ Իսպանիայի հարավում: Կրակը նաեւ 25 հազար հեկտար անտառ Է ոչնչացրել Շվեդիայում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Немецкий астронавт сфотографировал с МКС пострадавшую от засухи Европу
Астронавт Александер Герст сделал фото центральной Европы и, в частности, Германии с Международной космической станции (МКС) с целью показать масштабы засухи, охватившей регион. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, снимки он опубликовал в Twitter.
С высоты 400 км Европа представляет собой "шокирующее зрелище" в виде высохшей земли, отметил астронавт. "То, что должно было быть зеленым, теперь коричневое. Никогда не видел такого", - написал он. Отдельно Герст опубликовал фото практически полностью коричневой Португалии: "Выглядит, как смесь пыли, дыма и песка", - прокомментировал он.
Европейские страны столкнулись с аномальной жарой в июле и августе этого года. Согласно данным Немецкого крестьянского союза (DBV), жаркое лето 2018 года сулит Германии худший урожай за последние 100 лет. Кроме того, засуха привела к обмелению крупных рек страны.
Из-за жары вспыхнули лесные пожары в Греции, Португалии и Швеции. Как сообщают местные власти и СМИ, число жертв июльских пожаров в Греции достигло 91, а в Португалии - по меньшей мере 44. Леса горят и на юге Испании. Огонь также уничтожил 25 тыс. гектаров лесов в Швеции.