Իտալիայում տապի պատճառով սպառնալիքի «կարմիր» մակարդակ Է սահմանվել 18 քաղաքում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայի առողջապահության նախարարությունը անոմալ տապի պատճառով, որն այս շաբաթ հաստատվել Է Ապենիններում, եղանակային սպառնալիքի «կարմիր» (ամենաբարձր) մակարդակ Է սահմանել երկրի 18 խոշոր քաղաքներում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Առողջապահության նախարարության ամենօրյա տեղեկագրի համաձայն, խոսքը վերաբերում Է ամենից առաջ Իտալիայի հյուսիսային ու կենտրոնական շրջանների խոշոր վարչական կենտրոններին, մասնավորապես, Հռոմին, Միլանին, Թուրինին, Վենետիկին, Ջենովային, Բոլոնիային եւ Ֆլորենցիային, որտեղ ջերմաչափի սնդիկի սյունն այժմ ընդհուպ մոտեցել Է 40 աստիճանի նշագծին, իսկ առանձին վայրերում նույնիսկ գերազանցել այն:
Օդերեւութաբանները նշում են, որ օգոստոսի 2-ը, ամենայն հավանականությամբ, կարող Է դառնալ 2018 թվականի ամենաշոգ օրն Իտալիայում: Համենայն դեպս, ընթացիկ շաբաթն արդեն դարձել Է այս տարվա «ամենաթեժ» շրջանը: Ներկայում Ապենիններում ԷլեկտրաԷներգիայի սպառման ռեկորդային մակարդակ Է գրանցվել օդորակիչների եւ այլ սարքերի ակտիվ օգտագործման պատճառով, որոնք ապահովում են օդի զովացումը բնակելի ու աշխատանքային հարկաբաժիններում:
Մետեովտանգի «կարմիր» մակարդակի սահմանումը նշանակում Է, որ ամառային տապը, որն այժմ ուղեկցվում Է բացառիկ բարձր խոնավությամբ եւ սաստիկ տոթով, իրական սպառնալիք Է առողջական լուրջ խնդիրներ ունեցող մարդկանց համար: Իտալիայի տարբեր տարածաշրջաններից տեղեկություններ են ստացվում քաղաքացիների ջերմահարման բազմաթիվ դեպքերի մասին, որոնց հարկ Է եղել շտապ բուժօգնություն ցուցաբերել: Անոմալ շոգի պատճառով մարդիկ հաճախ կորցնում են գիտակցությունը, շատերը, հատկապես տարեց քաղաքացիները, հոսպիտալացվել են սաստիկ գլխացավով, սրտխառնոցով եւ բարձր ջերմությամբ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոսբտին:

Минздрав Италии из-за жары ввел "красный" уровень угрозы в 18 городах
Министерство здравоохранения Италии ввело в четверг "красный" (наивысший) уровень погодной угрозы в 18 крупнейших городах страны из-за аномальной жары, которая установилась на этой неделе на Апеннинах, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Согласно ежедневному бюллетеню минздрава, речь идет, прежде всего, о крупных административных центрах в северной и центральной Италии, в частности о Риме, Милане, Турине, Венеции, Генуе, Болонье и Флоренции, где ртутный столбик термометра сейчас вплотную подобрался, а кое-где уже превысил 40-градусную отметку.
Синоптики считают, что 2 августа с высокой вероятностью может стать самым жарким днем 2018 года в Италии. Во всяком случае, нынешняя неделя уже является самым "горячим" периодом текущего года. Примечательно, что в настоящее время на Апеннинах отмечен рекордный уровень потребления электроэнергии из-за активного использования кондиционеров и других приборов, обеспечивающих охлаждение воздуха в жилых и рабочих помещениях.
Присвоение "красного" уровня метеоопасности означает, что летний зной, который сейчас сопровождается исключительно высокой влажностью и сильной духотой, представляет реальную угрозу для людей, не имеющих серьезных проблем со здоровьем.
Из различных регионов Италии приходят известия о многочисленных случаях получения солнечного удара гражданами, которым пришлось оказывать срочную медицинскую помощь. Из-за аномальной жары люди зачастую теряют сознание, многие, особенно пожилые граждане, были госпитализированы с сильной головной болью, тошнотой и высокой температурой.