Թրամփն անհամբերությամբ է սպասում Կիմ Չեն Ունի հետ նոր հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը շնորհակալություն Է հայտնել ԿԺԴՀ-ի առաջնորդ Կիմ Չեն Ունին ամերիկացի զինծառայողների աճյունների վերադարձմանն աջակցելու համար, որոնք զոհվել են Կորեական թերակղզում պատերազմի տարիներին, եւ հայտարարել Է, որ անհամբերությամբ Է սպասում նրա հետ նոր հանդիպմանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Շնորհակալությու՛ն, նախագահ Կիմ Չեն Ուն, որ կատարում եք ձեր խոստումը եւ գործի եք դրել մեր հիանալի եւ սիրելի (համաքաղաքացիների) աճյունները հայրենիք ուղարկելու գործընթացը, որոնք չվերադարձան մարտի դաշտից»,- գրել Է Թրամփն իր ուղերձում: Նա նաեւ ԿԺԴՀ-ի առաջնորդին շնորհակալություն Է հայտնել նրանից ստացած «հաճելի նամակի» համար եւ իրենց մոտալուտ անձնական հանդիպման հույս Է հայտնել:
Ավելի վաղ Սպիտակ տունը հայտարարել Է, որ ԿԺԴՀ-ն ԱՄՆ-ին Է հանձնել ամերիկացի զինծառայողների աճյունները: Աճյունների հայրենադարձման արարողությունը տեղի Է ունեցել օգոստոսի 1-ին Կորեայի Հանրապետության Օսան ավիաբազայի տարածքում: Նույն օրն ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերի Փիռլ Հարբոր - Հիքամ ռազմակայանում, որը գտնվում Է Հոնոլուլուում (Հավայիի նահանգ), կայացել Է զոհված ամերիկացի զինվորների ԱՄՆ վերադարձման արարողությունը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трамп с нетерпением ждет новую встречу с Ким Чен Ыном
Президент США Дональд Трамп поблагодарил лидера КНДР Ким Чен Ына за содействие в возвращении останков американских военнослужащих, погибших в годы войны на Корейском полуострове, и заявил, что с нетерпением ждет новой встречи с ним, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Спасибо, председатель Ким Чен Ын, за то, что держите свое слово и запустили процесс отправки на родину останков наших замечательных и любимых [сограждан], не вернувшихся с поля боя!" - написал Трамп в своем послании. Он также поблагодарил лидера КНДР за полученное от него "приятное письмо" и выразил надежду на их скорую личную встречу.
Ранее Белый дом объявил, что КНДР передала США останки американских военнослужащих.
Церемония репатриации останков прошла в среду на территории авиабазы Осан в Республике Корея. В тот же день на базе ВВС США Перл-Харбор - Хикам, расположенной в Гонолулу (штат Гавайи), состоялась церемония возвращения в США останков погибших американских солдат.