Կատալոնիայի առաջնորդը հայտարարել Է, որ Իսպանայի միապետը կատալոնցիների թագավորը չԷ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կատալոնիայի կառավարության ղեկավար Կիմ Տոռան օգոստոսի 1-ին ասել Է, որ Իսպանայի միապետը՝ Ֆիլիպ Վեցերորդը, այլեւս տարածաշրջանի բնակիչների թարգավորը չԷ: Համապատասխան հայտարարությունն ինքնավարության ղեկավարն արել Է Կատալոնիայի լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Երբեք ուշ չԷ ներողություն խնդրել»,-ասել Է Տոռան, նկատի ունենալով թագավորի ելույթը Կատալոնիայի անկախության շուրջ հանրաքվեից հետո, որը Մարդիդը համարեց անօրինական: Ընդ որում՝ ինքնավարության կառավարության ղեկավարի կարծիքով, Ֆիլիպ Վեցերորդն արդեն կատալոնացիների թագավորը չԷ»:
«Իսպանիայի թագավորի նկատմամբ մեր դիրքորոշումը շատ հստակ Է. մենք չենք պատրաստվում նրան հրավիրել մեր կողմից կազմակերպվող միջոցառումներին,-նշել Է Տոռան:-Մենք նաեւ չենք պատրաստվում այցելել այն արարողություններին, որոնց արքունիքը ցանկանում Է մեզ կանչել»:
Անցյալ տարվա հոկտեմբերին տարածաշրջանի անկախության շուրջ կայացած հանրաքվեից հետո Ֆիլիպ Վեցերորդը ճառով դիմել Է ազգին: Միապետը հայտարարել Է, որ կատալոնական իշխանությունները խախտել են երկրի Սահմանադրությունը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Лидер Каталонии заявил, что испанский монарх не является королем каталонцев
Глава правительства Каталонии Ким Торра сказал в среду, что испанский монарх Филипп VI больше не является королем для жителей региона, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Соответствующее заявление лидер автономии сделал в интервью Каталонскому информационному агентству.
"Никогда не поздно попросить прощения", - сказал Торра, подразумевая речь короля после референдума о независимости Каталонии, который Мадрид посчитал незаконным. При этом, по мнению главы правительства автономии, Филипп VI "уже не является королем каталонцев".
"Наша позиция в отношении короля Испании очень ясна: мы не собираемся приглашать его на мероприятия, которые организуем, - отметил Торра. - Мы также не собираемся посещать никаких актов, на которые королевский дворец хочет нас позвать".
После референдума о независимости региона в октябре прошлого года Филипп VI обратился к нации с речью. Монарх заявил, что каталонские власти нарушили конституцию страны.