ԱՄՆ-ում գնահատել են Թրամփի եւ Յունկերի համաձայնության հնարավոր հետեւանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առեւտրի շուրջը համաձայնությունները, որը հուլիսին ավելի վաղ ձեռք են բերել ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը եւ Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան Կլոդ Յունկերը, բարձրացնում են ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի միջեւ նոր մաքսերի սահմանման հավանականությունը, ասված Է Bank of America-ի վերլուծական տեսությունում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Թրամփը եւ Յունկերն, ամփոփելով բանակցությունների արդյունքները, հայտարերել են, որ կողմերը կսկսեն աշխատանքը բոլոր մաքսերի եւ լրահատկացումների վերացման ուղղությամբ, ինչպես նաեւ, որ ԵՄ-ն կավելացնեի ԱՄՆ-ից հեղուկացված բնական գազի եւ սոյայի գնումները:
«Ի՞նչ Է դա նշանակում Չինաստանի հետ ԱՄՆ-ի բանակցությունների համար: Հետեւանքները միանշանակ չեն, բայց մենք կարծում ենք, որ Թրամփ-Յունկեր համաձայնությունը մեծացնում Է մաքսերի նոր փուլի հավանականությունը»,- նշում են վերլուծաբանները: Միեւնույն ժամանակ նրանք ենթադրում են, որ ԱՄՆ-ի համար ավելի շահավետ կարող Է լինել համագործակցությունը Չինաստանի, քան Եվրամիության հետ:
«Ինչպես եւ ԵՄ-ն, Չինաստանը պատրաստ Է ավելացնել հեղուկացված բնական գազի եւ սոյայի ներմուծումը, բայց Չինաստանն ավելի մեծ շուկա Է առաջարկում ԱՄՆ-ի համար»,- գրում են Bank of America-ում: Հուլիսի 30-ին ավելի վաղ ՉԺՀ-ի արտաքին գործերի նախարար Վան Ին հայտարարել Է, որ երկիրը կողմնակից Է երկխոսության միջոցով բոլոր վեճերն ու տարաձայնությունները կարգավորելուն՝ համապատասխան միջազգային մեխանիզմների իրավական շրջանակներում, Պեկինը բաց Է Վաշինգտոնի հետ առեւտրական տարաձայնությունների շուրջը երկխոսության համար:
Բանկի վերլուծաբանները երկրների միջեւ ընթացիկ առեւտրական պատերազմները համեմատում են ռազմական գործողությունների թատերաբեմի հետ: «ԱՄՆ-ի համար իմաստ ունի զինադադար կնքի արեւմտյան ճակատում, որպեսզի ուժերը կենտրոնացնի արեւելյանում»,- գրում են նրանք՝ հավելելով, որ լիարժեք հաշտության պայմանագրի մասին խոսելն առայժմ վաղ Է, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В США оценили возможные последствия соглашения Трампа и Юнкера
Соглашения по торговле, достигнутые ранее в июле президентом США Дональдом Трампом и главой Еврокомиссии Жан-Клодом Юнкером, повышают вероятность введения новых пошлин между США и Китаем. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом говорится в аналитическом обзоре Bank of America Merrill Lynch.
Трамп и Юнкер по итогам переговоров заявили, что стороны начнут работу в направлении отмены всех пошлин и субсидий, а также что ЕС увеличит закупки сжиженного природного газа и сои из США.
"Что это значит для переговоров США с Китаем? Последствия неоднозначны, но мы полагаем, что соглашение Трамп-Юнкер увеличивает вероятность нового раунда пошлин", — отмечают аналитики. В то же время они полагают, что более выгодным для США может быть сотрудничество с Китаем, чем с ЕС. "Как и ЕС, Китай готов увеличить импорт СПГ и соевых бобов, но Китай предлагает больший рынок для США", — пишут в BofA.
Ранее в понедельник министр иностранных дел КНР Ван И заявил, что страна привержена урегулированию любых споров и разногласий путем диалога в правовых рамках соответствующих международных механизмов, Пекин открыт для диалога с Вашингтоном по торговым трениям.
Аналитики банка сравнивают текущие торговые войны между странами с театрами военных действий. "США имеет смысл заключить перемирие на западном фронте, чтобы сосредоточить силы на восточном", — пишут они, добавляя, что о полноценном мирном договоре говорить пока рано.