Նիկոլն ինձ սիրահարվեց առաջին հայացքից, իսկ ես… մի փոքր ուշ. Աննա Հակոբյանը «Экспресс газета»-ին պատմել է իր ընտանիքի, աշխատանքի ու երազանքների մասին
Նիկոլն ինձ սիրահարվեց առաջին հայացքից, իսկ ես… մի փոքր ուշ. Աննա Հակոբյանը
«Экспресс газета»-ին պատմել է իր ընտանիքի, աշխատանքի ու երազանքների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը սիրում է Հայաստանի գյուղերը, պաշտում է Արցախը, Ստեփանակերտը, Շուշին, Գանձասարի եկեղեցին, սակայն շարունակում է երազել Աֆրիկա մեծ ճանապարհորդության մասին: Աննա Հակոբյանը հարցազրույց է տվել ռուսական «Экспресс газета»-ին և պատմել իր ընտանիքի, աշխատանքի, նոր պարտականությունների ու երազանքների մասին:
«Մենք ծանոթացել ենք դեռ ուսանողական տարիներին, երբ Նիկոլը Երևանի պետական համալսարանի ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի հինգերորդ կուրսի ուսանող էր, իսկ ես նոր էի ընդունվել նույն ֆակուլտետ: Երբ ես մտա լսարան, անմիջապես լսեցի նրա  անունը՝ Նիկոլ Փաշինյան: Նրա մասին բոլորը խոսում էին՝ դասախոսները, դեկանը, ուսանողները: Նիկոլը ֆակուլտետի հպարտությունն էր, լսում էի այդ մասին՝ ծանոթ չլիենելով հերոսի հետ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ պատմում է Աննա Հակոբյանը:
Աննայի հետ ծանոթության ժամանակ՝ 1995 թվականին, Նիկոլն արդեն կայացած մասնագետ էր: Նա, լինելով երկրորդ, երրրոդ կուրսի ուսանող,  համագործակցում էր ընդդիմադիր պարբերականի հետ: Հինգերորդ կուրսում նա արդեն ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի լեգենդ էր: Պատահական չէր, որ 1995 թվականին նրան դուրս են թողել համալսարանից՝ քաղաքական հայացքների համար:
Լինելով առաջին կուրսի ուսանողուհի՝ Աննան առաջադրանք է ստացել հոդված գրել թերթում, որտեղ այդ ժամանակ աշխատում էր Նիկոլը: «Ես գրեցի հոդվածը և ներկայացրեցի խմբագրություն: Այդպես էլ ծանոթացանք Նիկոլի հետ: Նիկոլն ինձ սիրահարվեց առաջին հայացքից, իսկ ես… մի փոքր ավելի ուշ»,- նշել է Աննա Հակոբյանը:
Ինչ վերաբերում է ամուսնու քաղաքական հայացքներին, ապա Աննա Հակոբյանը նշել է, որ ինքը մշտապես իմացել է՝ Նիկոլը լինելու է քաղաքականության մեջ ու պատրաստ է նրա հետ հաղթահարել դժվարությունները:
Ամուսնությունից հետո Նիկոլ Փաշինյանն իր պայքարն ավելացրեց: 90-ական թվականների վերջերին նա արդեն հայտնի էր որպես իր մասնագիտության մեջ քաջ մարդ: Փաշինյանը չի վախենում տալ քրեական դեմքերի անուններ, ինչի համար նա մի քանի անգամ դատարան է կանչվել:
«Հեղափոխության ժամանակ հասարակության ուշադրության կենտրոնում հայտնվեցինք: Մարդիկ փողոցում ճանաչում էին, բարի խոսքեր էին ասում, հիմա էլ այդպես է: Դա շատ հաճելի է, և այդ սերը փոխադարձ է: Երբ իմ ամուսինը դարձավ վարչապետ, դրանից հետո մեր կյանքում, ընդհանուր առմամբ, արմատական փոփոխություններ տեղի չեն ունեցել: Փոխվել է մեր բնակության վայրը, այժմ կա անվտանգության ծառայություն»,- ասաց Աննա Հակոբյանը:
Նա պատմել է նաև իր երազանքների մասին, որոնցից է Աֆրիկայով ճանապարհոդելը:
«Ես շատ եմ սիրում Հայաստանի գյուղերը: Պաշտում եմ Արցախը, Ստեփանակերտը, Շուշին, Գանձասարի եկեղեցին…: Բայց դեռ երազում եմ ուղևորվել Աֆրիկա՝ ճանապարհորդության: Ամեն դեպքում առայժմ նախընտրում եմ հանգստանալ Հայաստանում: Ներկայում փնտրում եմ նոր գաղափարներ, ուսումնասիրում եմ կյանքը մի փոքր այլ տեսանկյունից: Սակայն, ինչպես և նախկինում, մարդկանց մեջ կարևորում եմ ազնվությունը, ազատությունը, բարությունը և արդարությունը»,- նշել է Աննա Հակոբյանը:

‘Nikol fell in love with me at first sight….me a bit later’ – Armenian PM’s wife reveals romantic story in frank interview
‘Nikol fell in love with me at first sight….me a bit later’ – Armenian PM’s wife reveals romantic
story in frank interview
YEREVAN, JULY 25, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s spouse Anna Hakobyan says she loves the Armenian countryside, adores Artsakh, Stepanakert, Shushi, the Gandzasar Church, but still continues to dream about a big trip to Africa.
Hakobyan gave an interview to the Russian Express Gazeta newspaper, talking about her personal life, her family, work, new duties and dreams.
“We met back in the university years when Nikol was studying in the 5th course of the Yerevan State University’s Faculty of Journalism, while I was a freshman in the same faculty. I immediately heard his name – Nikol Pashinyan – when I entered the lecture hall. Lecturers, the dean, students - everyone was talking about him. Nikol was the pride of the faculty, I was hearing about this without knowing the protagonist,” Hakobyan said.
By the time they met in 1995, Nikol already had an accomplished career. He was already collaborating with an opposition newspaper in his early university years. Pashinyan was the legend of the Journalism Faculty in the 5th course. It isn’t a coincidence that Pashinyan was expelled from university in 1995 because of his political views.
During her freshman year Anna was tasked to write an article for a newspaper – the very same newspaper for which Nikol Pashinyan was working at that time. “I wrote the article and presented it to the editorial board. That’s how me and Nikol met. Nikol fell in love with me at first sight, but I…..a bit later,” Hakobyan said.
Regarding the political views of her husband, Hakobyan said she always knew that Nikol will be engaged in politics and she is ready to overcome all difficulties together with him.
After their marriage Nikol Pashinyan increased his struggle. By late 90s he was already famous as a courageous personality in his profession. Pashinyan doesn’t hesitate to name criminal figures, which is the reason why he was summoned to court several times.
“We appeared under the focus of public attention during the revolution. People were recognizing in the street, were saying good wishes, now it is the same. This is very pleasant, and this love is mutual. Overall no fundamental changes occurred in our lives after my husband became Prime Minister. Our place of residence changed, and now a security service exists,” she said.
Hakobyan also talked about her dreams, one of which is a journey in Africa.
“I love the Armenian villages very much. I adore Artsakh, Stepanakert, Shushi, the Gandzasar Church…But I still dream about traveling to Africa on a journey. Anyhow I know prefer to take a vacation in Armenia. I am currently searching for new ideas, I am studying life from a bit of another perspective. But, as previously, I attach importance to honesty, liberty, kindness and fairness in people,” Anna Hakobyan said.