Եվրամիությունը սուգ է հայտարարել Հունաստանի անտառային հրդեհների զոհերի հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը սուգ է հայտարարել Հունաստանում անառային հրդեհների ժամանակ տասնյակ մարդկանց զոհվելու կապակցությամբ: Եվրախորհրդարանում Եվրոպայի ինստիտուտների նստավայրերի առջեւ խոնրահել են դրոշները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ն իրադարձությունների վայրից, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Հունիսի 25-ի օրվա ընթացքում Եվրահանձնաժողովում բոլոր աշխատանքային նիստերը կսկսվեն լռության րոպեով Հունաստանի անտառային հրդեհների զոհերի կապարցությամբ»,- ՏԱՍՍ-ին հաողորդել են Եվրահանձնաժողովի մամուլի ծառայությունում: Համանման որոշում Է ընդունել Եվրախորհրդարանը:
Ինչպես հաղորդել Է Նորությունների աթենա-մակեդոնյան գործակալությունը, Հունաստանում անտառային հրդեհների զոհերի թիվը հասել Է 79-ի, եւս 187 մարդ, այդ թվում 23 երեխա, տուժել Է:
Հունաստանում հուլիսի սկզբից շոգ եղանակ Է հաստավել, վերջին օրերին ջերմաչափի սյունը բարձրացել Է մինչեւ 38 – 40 աստիճան: Հուլիսի 23-ին Աթենքի շուրջը միանգամից բռնկել են հրդեհների մի քանի օջախներ, նաեւ խոշոր անտառային հրդեհներ են գրանցվել Հունաստանի այլ շրջաններում. երեք օջախ Պելեպոնես թերակղզու Կորինթոսի մարզում եւ Կրետե կղզու Խանյա քաղաքի մերձակայքում, բայց այնտեղ դրանք վտանգ չեն ներկայացնում բնակավայրերի համար:

Евросоюз объявил траур по жертвам лесных пожаров в Греции
Евросоюз объявил траур в связи с гибелью десятков людей в Греции во время лесных пожаров. Перед резиденциями европейских институтов в Евроквартале приспущены флаги. Как передает Арменпресс, об этом сообщает корреспондент ТАСС с места событий.
"В течение дня 25 июля все рабочие заседания в Еврокомиссии будут начинаться с минуты молчания в связи с жертвами лесных пожаров в Греции", - сообщили ТАСС в пресс-службе ЕК. Аналогичное решение принял Европарламент.
Как сообщило во вторник со ссылкой на пожарных Афинско-Македонское агентство новостей, число жертв лесных пожаров в Греции увеличилось до 74 человек, еще 187 человек, в том числе 23 ребенка, пострадали.
В Греции с начала июля стоит жаркая погода, в последние дни столбик термометра поднимался до 38-40 градусов. В понедельник вокруг Афин возникло сразу несколько очагов пожаров, также крупные лесные пожары зафиксированы в других районах Греции - три очага в области Коринфия на полуострове Пелопоннес и близ города Ханья на острове Крит, но там они не представляют опасности для населенных пунктов.