ԵՄ-ն Ժնեւում կանցկացնի կոնսուլտացիաներ միգրանտների համար կենտրոնների ստեղծման շուրջը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը հուլիսի վերջին Ժնեւում միջազգային կազմակերպությունների հետ կոնսուլտացիաներ կանցկացնի Եվրոպայում եւ դրա սահմաններից դուրս միգրանտների համար կենտրոնների ստեղծման հարցի շուրջը, հուլիսի 24-ին հայտնել Է Եվրահանձնաժողովը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հունիսի վերջին կայացած գագաթնաժողովում ԵՄ-ի երկրների պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարները համաձայնության եկան միգրացիոն ճգնաժամի լուծման համար մշակելու եւ իրագործելու Եվրոպայում վերահսկելի կենտրոնների եւ Միջերկրյածովյան տարածաշրջանում ծովում փրկված միգրանտների ափ իջեցման տարածաշրջանային հարթակների ստեղծման հայեցակարգերը:
«Սպասվում Է, որ հուլիսի 25-ին ԵՄ-ի երկրների դեսպանները կքննարկեն ԵՄ-ում վերահսկելի կենտրոնների հայեցակարգը եւ ծովում փրկվածների ափ իջեցման համար ԵՄ-ում ժամանակավոր պարփակ մեխաիզմ արագ գործի դնելու հնարավորությունը»,- հուլիսի 24-ին հաղորդել Է ԵՀ-ն՝ հաշվետվություն տալով հունիսի գագաթնաժողովի որոշումների մշակման շուրջը:
Միգրանտերի ափ իջեցման տարածաշրջանային համաձայնագրերի հայեցակարգը մշակվում Է Միգրացիայի միջազգային կազմակերհության եւ Փախստականների գործերով ՄԱԿ-ի գերագույն կոմիսարի վարչության հետ սերտ համագործակցությամբ եւ երրորդ երկրների հետ գործընկերությամբ: Այդ համաձայնագրերի նպատական Է «փրկված մարդկանց արագ եւ անվտանգ ափ իջեցման» ապահովումը «Միջերկրական ծովի երկու կողմերում»՝ միջազգային իրավունքին համապատասխան, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Евросоюз проведет в Женеве консультации по созданию центров для мигрантов
ЕС в конце июля проведет в Женеве консультации с международными организациями по вопросу создания центров для приема мигрантов в Европе и за ее пределами. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщила во вторник Еврокомиссия.
На саммите в конце июня главы государств и правительств стран ЕС договорились проработать и реализовать для решения миграционного кризиса концепции контролируемых центров в Европе и региональных платформ по высадке спасенных в море мигрантов в Средиземноморском регионе.
"Ожидается, что завтра, 25 июля, послы стран ЕС обсудят концепцию контролируемых центров в ЕС и возможность быстро задействовать временный рамочный механизм для высадки спасенных на море в ЕС", — сообщила во вторник ЕК, отчитываясь о проработке решений июньского саммита.
Концепция региональных соглашений о высадке мигрантов разрабатывается в тесном сотрудничестве с МОМ и УВКБ и в партнерстве с третьими странами. Цель таких соглашений заключается в обеспечении "быстрой и безопасной высадки спасенных людей по обе стороны Средиземного моря" в соответствии с международным правом.