Արմեն Սարգսյանը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել Բյուրականի աստղադիտարանին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հուլիսի 21-ին այցելել է ՀՀ ԳԱԱ Վիկտոր Համբարձումյանի անվան Բյուրականի աստղադիտարան, հանդիպել աշխատակիցների հետ, ծանոթացել աստղադիտարանի ընթացիկ գործունեությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, աստղադիտարանի տնօրեն Արեգ Միքայելյանը տեղեկատվություն է ներկայացրել ընթացիկ աշխատանքների ու ծրագրերի, միջազգային համագործակցության մասին:
Աշխատակիցների հետ անմիջական զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել ատղադիտարանի զարգացման տեսլականի շուրջ: Նախագահը կարեւորել է առաջնահերթ խնդիրների ձեւակերպումն ու առաջիկա տասնամյակների համար հստակ տեսլականի ձեւավորումը: «Ընդհանուր տեսլական ունենալը կարեւոր է. պետք է իմանալ, թե տասը կամ քսան տարի հետո որտեղ պետք է լինի Բյուրականը»,-նշել է նախագահը՝ առաջարկելով որոշել առաջնահերթությունները, ծրագրեր ներկայացնել եւ պատրաստակամություն է հայտնել հնարավորությունների սահմաններում աջակցել աստղադիտարանին:
Նախագահը շրջել է նաեւ աստղադիտարանի տարածքում, այցելել Վ. Համբարձումյանի տուն-թանգարան, զրուցել աշխատակիցների հետ, ովքեր տեղեկացրել են, որ այս տարի արդեն շուրջ 6000 այցելու են ընդունել:

Армен Саркисян выразил готовность помочь Бюраканской обсерватории
Президент РА Армен Саркисян 21 июля посетил Бюраканскую обсерваторию имени академика НАН РА Виктора Амбарцумяна, встретился с сотрудниками, ознакомился с текущей деятельностью обсерватории.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента РА, директор обсерватории Арег Микаелян представил высокому гостю информацию о текущей работе, международном сотрудничестве и программах обсерватории.
В ходе беседы с сотрудниками состоялся обмен мнениями относительно развития обсерватории. Президент посчитал важным определение приоритетных задач и формирование четкого представления о развитии обсерватории.
«Важно иметь общее видение: следует понимать, где должен оказаться Бюракан через десять, через двадцать лет», - подчеркнул президент, предложив четко определиться с приоритетами, представить программы, и выразил готовность в меру возможности помочь известной обсерватории.
Затем Армен Саркисян посетил Дом-музей Виктора Амбарцумяна, где ему сообщили, что в этом году здесь побывало около 6000 посетителей.