Մակրոնի խորհրդականին կհեռացնեն մայիսմեկյան ցույցի ժամանակ մարդկանց վրա հարձակման պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ելիսեյան պալատի ներկայացուցիչը հուլիսի 20-ին Agence France-Presse գործակալությանը հայտնել Է, որ Ֆրանսիայի նախագահի վարչակազմում ձեռնարկվում են Ալեքսանդր Բենալյայի հեռացումը նախապատրաստելու քայլեր: Նախագահի կաբինետի այդ աշխատողն, ինչպես վկայում են զանգվածային լրատվամիջոցներում հրապարակված տեսանյութերը, ծեծել Է մարդկանց մայիսմեկյան ցույցի ժամանակ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Սկսված Է Բենալյայի պաշտոնից արձակման ընթացակարգը»,- հայտնել Է նախագահի վարչակազմի ներկայացուցիչը: Միեւնույն ժամանակ Փարիզի դատախազությունը, որը նախնական հետաքննություն Է վարում, հուլիսի 20-ին հայտնել Է, որ Բենալյան ձերբակալված Է եւ կալանքի տակ Է վերցված:
Խոսքը վերաբերում Է Ֆրանսիայի նախագահի կաբինետի աշխատակից Ալեքսանդր Բենալյային, որը եղել Է ոստիկանության այն աշխատակիցների շարքերում, որոնք Փարիզում ապահովում Էին մայիսմեկյան ցույցի անվտանգությունը, քանի որ զբաղեցնում Էր Ելիսեյան պալատի կողմից միջոցառումներ անցկացնելիս անվտանգության ապահովման հարցերի պատասխանատուի պաշտոնը: Տեսանյութի համաձայն՝ Բենելյան հարձակվել Է ցուցարարների մեկի վրա եւ ծեծել նրան, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Советника Макрона уволят из-за нападения на людей во время первомайской манифестации
Представитель Елисейского дворца сообщил агентству Agence France-Presse в пятницу, что в администрации президента Франции предпринимаются шаги по подготовке увольнения Александа Беналля. Этот работник кабинета президента, как свидетельствуют опубликованные в СМИ видеоматериалы, избивал людей во время первомайской манифестации, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Начата процедура увольнения Беналля", - сообщил представитель администрации президента. В то же время прокуратура Парижа, ведущая предварительное расследование, сообщила в пятницу, что Беналль задержан и помещен под стражу.
Речь идет о сотруднике кабинета президента Франции Александре Беналля, который находился в рядах сотрудников полиции, обеспечивающих безопасность первомайской манифестации в Париже, так как занимал должность ответственного за вопросы обеспечения безопасности при проведении мероприятий Елисейским дворцом. Согласно видео, Беналля напал на одного из манифестантов и избил его.