Ռուսական միավորման ԲՄՊ-2-ի անձնակազմը դարձավ «լավագույնը» Հայաստանի զորավարժարանում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսական միավորման ԲՄՊ-2 հետեւակի մարտական մեքենայի անձնակազմի զինծառայողները դարձան «լավագույնները» ՌԴ-ի Հարավային ռազմական օկրուգի ռազմակայանի եւ Հայաստանի պաշտպանության նախարարության մոտոհրաձիգների թվում «Ալագյազ» բարձրլեռնային զորվարաժարանում անցկացված դաշտային վարժվածության մրցույթի արդյունքներով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՌԴ-ի Հարավային ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայությունից, մրցույթի պայմաններով ԲՄՊ-2-ի անձնակազմերը հաղթահարեցին արգելքները մեծ բարդության ուղեգծում, ծրագրված կրակոցներով խոցեցին հայտնվող եւ շարժվող թիրաները 900-ից մինչեւ 2200 մետր հեռվությունների վրա: Անձնակազմերն իջան մեքենաներից եւ կատարեցին 5 կիլոմետր ցատկ-ռազմերթ՝ հաղթահարելով շուրջ 30 խոչընդոտներ, ինչից հետո ավտոմատով, գնդացրով եւ նռնականետով խոցեցին թիրախները:
«Երկու երկրների ԲՄՊ-2-ի անձնակազմերի մրցումներն անցկացվում են մոտոհրաձգային ստորաբաժանումների պլանային մարտական պատրաստության շրջանակներում եւ ներառում են կտրտված տեղանքով խոչընդոտների հաղթահարմամբ ռազմական տեխնիկայի վարման, ցուցակային հրազենով եւ մարտական մեքենաների սպառազինությամբ հրաձգության եւ կրակային, հատուկ եւ ֆիզիական պատրաստության համալիր վարժություններ՝ օգտագործելով դասակների պատրաստման առաջավոր փորձը»,- պատմեց մրցույթի գլխավոր մրցավար ռուսական միավորման հրամանատար գնդապետ Վլադիմր Ելկանովը:

Экипаж БМП-2 ЮВО стал «лучшим» на горном полигоне в Армении
Военнослужащие экипажа боевой машины пехоты БМП-2 российского соединения стали «лучшими» среди мотострелков военной базы Южного военного округа (ЮВО) и минобороны Армении по результатам, проведенного конкурса по полевой выучке на высокогорном полигоне «Алагяз».
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Южного военного округа, по условиям соревновательного конкурса экипажи БМП-2 преодолевали препятствия на трассе повышенной сложности, штатными выстрелами поражали появляющиеся и движущиеся мишени на дальностях от 900 до 2200 метров. Личный состав спешился и совершил 5 км марш-бросок с преодолением около 30 препятствий, после чего поразили мишени из автомата, пулемета и гранатомета.
«Соревнования среди экипажей БМП-2 двух стран проводятся с целью соревновательности в рамках плановой боевой подготовки  мотострелковых подразделений и включает в себя комплекс упражнений по вождению военной техники по пересеченной местности с преодолением препятствий, стрельбе из штатного стрелкового оружия и вооружения боевых машин и выполнению нормативов по огневой, специальной и физической подготовке, используя передовой опыт подготовки взводов», - рассказал главный судья конкурса командир российского соединения полковник Владимир Елканов.