Փանիկի դեպքը Նիկոլ Փաշինյանի ուշադրության կենտրոնում է, վարչապետը կանդրադառնա թեմային. Արման Եղոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շիրակի մարզի Փանիկ գյուղում ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի զինվորականների կողմից առանց հրահանգի ու թույլտվության զորավարժություններ անցկացնելու դեպքը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ուշադրության կենտրոնում է:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Tert.am-ի հետ զրույցում ասել է վարչապետի մամուլի խոսնակ Արման Եղոյանը: «Վարչապետը ուրբաթ օրը կայանալիք մամուլի ասուլիսում կանդրադառնա այդ թեմային»,- հայտնել է Եղոյանը:
Վերջինս նշել է, որ ներկայումս Պաշտպանության նախարարությունը ուսումնասիրում է տեղի ունեցածը: «Ճշտված յուրաքանչյուր մանրուք զեկուցվում է վարչապետին»,- հավելել է Արման Եղոյանը:
Շիրակի մարզի Փանիկ գյուղի բնակիչները կրակոցների ու պայթյունների ձայներ են լսել: Որոշ ժամանակ անց նրանք պարզել են, որ պատճառը Գյումրիում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի ծառայողներն են, ովքեր ուսումնամարզական վարժանքներ են իրականացրել:
Փանիկի համայնքապետի հավաստիացմամբ՝ նման վարժանք անցկացնելու մասին իրենց չեն նախազգուշացրել, դրա համար էլ բնակիչները վախեցել են, դուրս են եկել փողոց, վիճել զինվորականների հետ, տեղեկացրել իրավիճակի մասին ոստիկանությանն ու ազգային անվտանգությանը:
Ավելի ուշ ռուսական ռազմաբազայի պաշտոնյան ներողություն է խնդրել առանց զգուշացման զինավարժություն անցկացնելու համար:

Prime Minister to address incident involving unauthorized military drills of Russian troops in Armenian village
Prime Minister to address incident involving unauthorized military drills of Russian troops in
Armenian village
YEREVAN, JULY 18, ARMENPRESS. The unauthorized military exercises carried out by Russian soldiers of the 102nd military base of Gyumri in the village of Panik in Armenia’s SHirak Province is under the focus of the Prime Minister himself, spokesman of PM Pashinyan Arman Yeghoyan told local media.
“The Prime Minister will touch upon this issue at the upcoming Friday press conference,” Yeghoyan said.
Yeghoyan says the defense ministry is currently studying the incident. “Any clarified nuance is reported to the Prime Minister,” he said.
Villagers of Panik earlier reported hearing gunfire and explosions. Later they found out that the servicemen of the 102nd Russian military base of Gyumri were carrying out military exercises.
According to the local official of Panik, they weren’t notified about the exercises and that is why the villagers were alarmed. Villagers reportedly confronted the servicemen, which led to an altercation. The Panik residents contacted police and the national security service over the matter.
Later a military official of the Russian base apologized for carrying out the drills without prior notification.