Ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի հրամանատարությունը Փանիկում տեղի ունեցածի առնչությամբ ծառայողական քննություն է սկսել
Ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի հրամանատարությունը Փանիկում տեղի ունեցածի
առնչությամբ ծառայողական քննություն է սկսել
ԳՅՈՒՄՐԻ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռազմաբազայի զինծառայողները հուլիսի 17-ին զորավարժություն են անցկացրել Արթիկի տարածաշրջանի Փանիկ գյուղի վարչական տարածքի մոտակայքում։ Փանիկում տեղի ունեցածի ուղղությամբ ռազմաբազայի հրամանատարությունը ծառայողական քննություն կսկսի:
Այս մասին «Արմենպրես»-ին հայտնեց Շիրակի մարզպետ Կարեն Սարուխանյանը: Նշենք, որ հուլիսի 18-ին մարզպետն ընդունել է ռազմաբազայի անձնակազմի գծով հրամանատարի տեղակալ Ալեքսեյ Պալյուխովիչին: «Հանդիպման ընթացքում ասացին, որ եղել է ֆորս- մաժորային իրավիճակ: Հրամանատարության կողմից հրաման չի եղել: Վստահեցրին, որ հաջորդ անգամ չի կրկնվի և ներողություն խնդրեցին բնակիչներից կատարվածի համար՝ նշելով, որ սա նմանատիպ առաջին դեպքն է, և վստահեցնելով, որ մեղավորները պատասխան են տալու»,-նշեց Շիրակի մարզպետը՝ փաստելով, որ նույնիսկ հայ-ռուսական միջպետական պայմանագրով էլ է նախատեսված նման միջոցառումների՝ վարժանքների դեպքում նախապես տեղեկացնել մարզպետին և համայնքի բնակիչներին:
Հանդիպման ավարտից հետո հրամանատարի տեղակալը, պատասխանելով լրագրողների հարցին, նշեց, որ ինքը մարզպետին փոխանցել է 102-րդ ռազմաբազայի հրամանատարի ներողությունը դեպքի առթիվ: «Ես այս պահին չեմ կարող ավելի մանրամասն պատասխանել, քանի որ ծառայողական քննություն ենք անցկացնում, իսկ քննության արդյունքներն անպայման ձեզ կհայտնենք»,-նշեց հրամանատարի տեղակալը:
Փանիկ գյուղի վարչական տարածքի մոտակայքում տեղի ունեցած զորավարժություններն ուղեկցվել են կրակոցներով, պայթյուններով: Գյուղի տարածքը ռազմաբազայի զորավարժությունների անցկացման վայր երբևէ չի ծառայել և ռազմաբազայի ղեկավարությունից այս մասին պաշտոնական գրություն չի ստացվել:

Командование российской 102-й военной базы начало служебное расследование в связи с инцидентом в селе Паник
Командование российской 102-й военной базы начало служебное расследование в связи с
инцидентом в селе Паник
17 июля военнослужащие 102-й военной базы, дислоцированной в Гюмри, провели военную операцию возле административного района села Паник в регионе Артик. По поводу произошедшего в Панике командование военной базы начнет военное расследование. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал губернатор Ширака Карен Саруханян.
Следует отметить, что 18 июля губернатор принял заместителя командующего военной базой Алексея Полюховича.
«Во время встречи они сказали, что была форс-мажорная ситуация. От командования не было приказа. Они заверили, что в следующий раз такого не повторится и и попросили прощения перед жителями за произошедшее, отметив, что это первый подобный случай, заверяя, что виновные ответят», — сказал губернатор Ширака, подчеркнув, что армяно-российское межправительственное соглашение также предусматривает, что в случае таких мероприятий и учений необходимо заранее информировать губернатора провинции и местных жителей», — заявил Алексей Полюхович.
Учения вблизи села Паник сопровождались стрельбой и взрывами. Территория общины никогда ранее не служила полигоном для проведения учений, о проведении учений руководство военной базы официально не сообщало.