ԱՄՆ-ը վճարում Է Եվրոպայի անվտանգության 70 – 90 տոկոսի համար, իսկ Եվրոպան առեւտրական արգելքներ Է դնում. Թրամփ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ն ամենազգալի ավանդն Է ներդնում ՆԱՏՕ-ի բյուջեում՝ վճարելով Եվրոպայի պաշտպանության 70 – 90 տոկոսի համար, եւ միեւնույն ժամանակ վնաս Է կրում եվրոպացիների հովանավորական միջոցներից: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հուլիսի 16-ին այս դիրքորոշմամբ Է հանդես եկել Fox News հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում՝ ամփոփելով Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմր Պուտինի հետ հուլիսի 16-ին Հելսինկիում կայացած հանդիպման արդյունքները, տեղեկացնում Է «Արմենպերս»-ը:
«Ես շատ հարգալից վերաբերվեցի Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի մասնակիցներին,- նշել Է նա:- Բայց միեւնույն ժամանակ ես մասնակիցներին հայտարարեցի, որ ԱՄՆ-ը, հնարավր Է, վճարում Է ծախսերի մինչեւ 91 տոկոսը: Առնավազն, դա ՆԱՏՕ-ի պաշտպանության ծախսերի 70 տոկոսն Է, բայց, հավանաբար, դա այնուամենայնիվ 91 տոկոսն Է: Այսպիսով, մենք վճարում ենք ծախսերի 91 տոկոսը, որպեսզի ապահովենք Եվրոպայի անվտանգությունը, իսկ միեւնույն ժամանակ Եվրոպան մեզ ի շահ իրեն Է օգտագործում այն հարցում, ինչ վերաբերում Է սակագներին եւ առեւտրական արգելքների սահմանմանը:
Դա սպանում Է մեր առեւտուրը, չԷ որ անցալ տարի մենք դրա հետեւանով շուրջ 151 միլիարդ դոլար ենք կորցրել»: «Այլ խոսքով՝ նրանք մեզ անտեսում են առեւտրական հարցերում, իսկ մենք պաշտպանում ենք նրանց գործնականում չնչին գնով,- ընդգծել Է Թրամփը:- Ես նրանց հայտարարեցի, որ այլեւս այդպես շարունակվել չի կարող, եւ նրանք պարտավոր են ավելացնել իրենց ծախսերը», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трамп: США оплачивают безопасность Европы на 70-90%, а Европа ставит торговые барьеры
США вносят самый значительный вклад в бюджет НАТО, оплачивая на 70-90% оборону Европы, и в то же время несут ущерб от протекционистских мер европейцев. С такой позицией президент США Дональд Трамп выступил в понедельник в интервью телекомпании Fox News по итогам прошедшей в понедельник в Хельсинки встречи с президентом России Владимиром Путиным.
"Я весьма уважительно относился к участникам саммита НАТО в Брюсселе, - отметил он. - Но в то же время я заявил участникам, что США, возможно, оплачивают до 91% расходов. Как минимум, это 70% расходов на оборону НАТО, но, вероятно, это все же 91%. Итак, мы оплачиваем 91% расходов на то, чтобы обеспечить безопасность Европы, а тем временем Европа использует нас к своей выгоде в том, что касается тарифов и установления торговых барьеров. Это убивает нашу торговлю, ведь в прошлом году мы потеряли в результате около $151 млрд", сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Иными словами, они обходят нас в торговых вопросах, а мы защищаем их практически за бесценок, - подчеркнул Трамп. - Я заявил им, что так больше продолжаться не может и они обязаны увеличить свои расходы".