Պուտինը ժամանեց Հելսինկի՝ Թրամփի հետ հանդիպման
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ժամանել Է Հելսինկի, որտեղ հուլիսի 16-ին տեղի կունենա միջազգային գագաթնաժողովներից դուրս նրա առաջին լիաֆորմատ հանդիպումն ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ: Ռուսաստանի ղեկավարի ինքնաթիռը Հելսինկի-Վանտաա օդանավակայանում վայրԷջք Է կատարել տեղական ժամանակով մոտավորապես 13:00-ին, (Երեւանի ժամանակով 14:00-ին), տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Ինքնաթիռի սանդուղքի մոտ Ռուսաստանի նախագահին դիմավորել Է Ֆինլադիայի նախագահի վարչակազմի ղեկավար Յուկա Սիուկոսաարին:
ԱՄՆ-ի ղեկավարը Ֆինլանդիայի մայրաքաղաք Է ժամանել տակավին հուլիսի 15-ին: Պլանավորվում Է, որ Պուտինը եւ Թրամփը կժամանեն Հելսինկիի կենտրոնում գտնվող նախագահական պալատ, դուրս կգան լուսանակարիչների առաջ, իսկ հետո պալատի Գոթական դահլիճում կսկսեն առանձնազրույցը թարգմանիչների ներկայությամբ:
Կազմակերպիչների տվյալներով՝ գագաթնաժողովի այս մասին հատկացվում Է շուրջ 1,5 ժամ, սակայն, ինչպես ավելի վաղ Կրեմլում հայտարարել են, ժամանակի որեւիցե սահմանափակում չկա, այսինքն՝ թե հատկապես որքան կտեւի զրցույցը, կախված Է իրենցից՝ նախագահներից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Путин прибыл в Хельсинки на встречу с Трампом
Президент России Владимир Путин прибыл в Хельсинки, где в понедельник пройдет его первая вне международных саммитов полноформатная встреча с президентом США Дональдом Трампом. Самолет российского лидера приземлился в аэропорту Хельсинки-Вантаа около 13:00 по местному времени (совпадает с московским). У трапа самолета президента России встретил глава администрации президента Финляндии Юкка Сиукосаари, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Американский лидер прибыл в финскую столицу еще в воскресенье. Планируется, что Путин и Трамп приедут в президентский дворец в центре Хельсинки, выйдут к фотографам, а после начнут переговоры тет-а-тет в Готическом зале дворца в присутствии переводчиков. По данным организаторов, на эту часть саммита отводится около 1,5 часов, однако, как ранее заявляли в Кремле, каких-то лимитов по времени нет - то есть, сколько именно продлится беседа, зависит от самих президентов.