Չինաստանը բողոք կներկայացնի ԱՀԿ լրացուցիչ մաքսեր սահմանելու՝ ԱՄՆ-ի մտադրության պատճառով. Reuters
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի իշխանությունները բողոք են ներկայացրել Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպություն (ԱՀԿ) չինական արտադրանքի նկատմամբ 200 միլիարդ դոլար ընդհանուր գումարի լրացուցիչ մաքսեր սահմանելու՝ ԱՄՆ-ի պլանների պատճառով: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հուլիսի 16-ին այս մասին հաղորդել Է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով ՉԺՀ-ի առեւտրի նախարարությունը: Հուլիսի 10-ին առեւտրական բանակցություններում ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչ Ռոբերտ Լայթհայզերը հայտարարել Է, որ ԱՄՆ-ի կառավարությունը պատրաստել Է Չինաստանից ներմուծվող ապրանքների՝ 200 միլիարդ դոլար ընդհանուր գումարի լրացուցիչ ցուցակ, որոնց նկատմամբ կսահմանվեն 10 տոկոսի չափով սակագներ:
Այս առնչությամբ ՉԺՀ-ի առեւտրի նախարարությունը հայտարարել Է, որ չինական արտադրանքի նկատմամբ Միացյալ Նահանգների նոր մաքսերը «Վաշինգտոնի համար կվերածվեն համընդհանուր բողոքի եւ միջազգային հանրակցության պատասխան միջոցների»: Նախարարության տեղեկավտությամբ՝ «Պեկինը զարմացած Է Սպիտակ տան գործողություններից, որոնք ոտնահարում են Չինաստանի հանգուցային շահերը», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Reuters: Китай подал жалобу в ВТО из-за намерений США ввести дополнительные пошлины
Власти Китая подали жалобу в ВТО из-за планов США ввести дополнительные пошлины в отношении китайской продукции на общую сумму в $200 млрд. Как передает Арменпресс, об этом сообщило в понедельник агентство Reuters со ссылкой на минкоммерции КНР.
10 июля представитель США на торговых переговорах Роберт Лайтхайзер объявил, что американское правительство подготовило дополнительный список импортируемых из Китая товаров на сумму $200 млрд, в отношении которых будут введены тарифы в размере 10%.
В связи с этим минкоммерции КНР заявило, что новые пошлины Соединенных Штатов в отношении китайской продукции "обернутся для Вашингтона всеобщим протестом и ответными мерами международного сообщества через ВТО". По информации министерства, "Пекин удивлен действиями Белого дома, которые ущемляют ключевые интересы Китая".