«Համաներումն իշխանությունների, հասարակության քաղաքական կամքն է». Արտակ Զեյնալյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը կարծում է, որ համաներումը իրավունք չէ, այլ արտոնություն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`հուլիսի 16-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը անդրադառնալով «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի մի խումբ դատապարտյալների՝ համաներում չստանալու դեպքում հացադուլ սկսելու սպառնալիքին, շեշտեց, որ համաներումն իշխանությունների, հասարակության քաղաքական կամքն է: «Արդյո՞ք ՀՀ ժողովուրդը, իրավունքի խախտման, հանցագործության զոհերը պատրաստ են ներել իրենց իրավունքները ոտնահարած անձանց: Դա է հիմնահարցը, որը հացադուլով չէ որ պետք լուծվի»,-ընդգծեց Զեյնալյանը:
Նա հավելեց, որ համաներումը արտոնություն է, շնորհ, որը պետք է տա հասարակությունը: «Եթե գա դրա ժամանակը, հարցը կքննարկվի»,-եզրափակեց նախարարը:
Օրերս ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի մի խումբ դատապարտյալներ դիմել են Հայաստանի հանրային ռադիո` նշելով, որ հացադուլ կսկսեն, եթե  մինչև հուլիսի 18-ը համաներում չիրականացվի:

Amnesty is the political will of authorities and society, says justice minister
During the meeting with reporters on July 16, commenting on the fact that a group of prisoners of announced that they will start a hunger strike in case of not receiving an amnesty, the justice minister said amnesty is the political will of the authorities and the society.
“Whether the Armenian people, the victims of the crime are ready to forgive those who violated their rights? This is the problem which cannot be solved via hunger strike”, he said.
Recently a group of prisoners of Armavir correctional facility applied to the Public Radio of Armenia, stating that they will launch a hunger strike in case of not receiving an amnesty before July 18.