Ադրբեջանում հայտնված Կարեն Ղազարյանի հետ կապված ԿԽՄԿ-ն երկխոսություն է վարում բոլոր պատկան մարմինների հետ
Ադրբեջանում հայտնված Կարեն Ղազարյանի հետ կապված ԿԽՄԿ-ն երկխոսություն է
վարում բոլոր պատկան մարմինների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տավուշի մարզի սահմանամերձ Բերդավան գյուղի բնակիչ Կարեն Ղազարյանի՝ ադրբեջանական տարածքում հայտնվելու գործի հետ կապված Կարմի խաչի միջազգային կոմիտեն, համաձայն իր մանդատի և աշխատելակարգի, երկխոսության մեջ է ներգրավված բոլոր պատկան մարմինների հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Կարմի խաչի միջազգային կոմիտեի խոսնակ Գոհար Տեր- Հակոբյանը:
«Սովորաբար մենք այցելում ենք այդ անձին, գնահատում ենք պահման պայմանները, առողջական վիճակը, ստացված տեղեկություններով կիսվում ենք ներգրավված պատկան մարմինների հետ: Այս պահին աշխատանքներն ընթացքի մեջ են»,-ասաց  Գոհար Տեր- Հակոբյանը:
ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապի և լրատվության վարչության պետ Աշոտ Ահարոնյանը ֆեյսբուքի իր էջում գրել էր, որ ադրբեջանական կողմի տարածած լուրերը, թե իբր Ղազախի շրջանում հայկական կողմից դիվերսիոն ներթափանցման փորձ են կասեցրել ու գերեվարել «հայ հետախույզ», 1984 թ. ծնված Կարեն Ղազարյանին, չեն համապատասխանում իրականությանն ու ապատեղեկատվություն են:
«Այսօր ադրբեջանական կողմը տեղեկատվություն է տարածել, թե Ղազախի շրջանում հայկական կողմից դիվերսիոն ներթափանցման փորձ են կասեցրել ու գերեվարել « հայ հետախույզ», 1984 թ. ծնված Կարեն Ղազարյանին: Հայտնում ենք, որ լուրը չի համապատասխանում իրականությանն ու ապատեղեկատվություն է:Կարեն Ղազարյանը Հայաստանի Հանրապետության Տավուշի մարզի սահմանամերձ Բերդավան գյուղի բնակիչ է, որևէ առնչություն չունի զինվորական ծառայության հետ, ունի առողջական խնդիրներ և 2013 թվականից հաշվառված է համապատասխան բուժհաստատությունում: Կարեն Ղազարյանի ադրբեջանական տարածքում հայտնվելու հանգամանքները ճշտվում են»,- գրել էր Աշոտ Ահարոնյանը:

ICRC holds dialogue with all relevant authorities in connection with appearance of Armenian citizen in Azerbaijani territory
ICRC holds dialogue with all relevant authorities in connection with appearance of Armenian
citizen in Azerbaijani territory
YEREVAN, JULY 16, ARMENPRESS. The International Committee of Red Cross (ICRC) holds dialogue with all relevant authorities in connection with the appearance of Karen Ghazaryan, a resident of bordering  Berdavan village of Armenia’s Tavush province, in the Azerbaijani territory, ICRC spokesperson Gohar Ter-Hakobyan told Armenpress.
“Usually we visit that person, assess the conditions of the place, his healthcare condition and share the information we have with the relevant authorities involved. At the moment the works are in process”, she said.
Earlier Ashot Aharonyan, head of the PR and Information department of the Armenia Police, said on Facebook that the Azerbaijani media reports, according to which the Azerbaijani side prevented a sabotage infiltration attempt by the Armenian side in the Qazax region and captured “Armenian spy” Karen Ghazaryan, born in 1984, have nothing to do with the reality.
“Karen Ghazaryan is a resident of the bordering Berdavan village of Armenia’s Tavush province, he has no link with the military service, faces healthcare problems and is registered in the respective medical center since 2013. The details of his appearance in the Azerbaijani territory are being clarified”, Aharonyan said.