ԱՄՆ-ի գլխավորած կոալիցիան խոստովանել Է, որ հարվածներ Է հասցրել Դեյր Զորի նահանգում. Reuters
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի գլխավորած կոալիցիան խոստովանել Է, որ կա՛մ ինքը, կա՛մ իր դաշնակիցներն են հուլիսի 12-ին հարվածներ հասցրել Սիրիայի Դեյ Զորի նահանգում՝ Իրաքի սահմանից ոչ հեռու, ինչի հետեւանքով զոհվել Է տասը մարդ:
Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հուլիսի 13-ին այս մասին Reuters գործակալությանը հայտարարել Է «Իսլամական պետություն» (ԻՊ) ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարի՝ ԱՄՆ-ի գլխավորած կոալիցիայի պաշտոնական ներկայացուցիչ ամերիկացի գնդապետ Շոն Ռայմանը: «Կոալիցիան կամ մեր գործընկերների ուժերը կարող Էին երեկ հարվածներ հասցնել Էս Սուսայի եւ Բագոզ Ֆաուքանիի շրջակայքում»,- մեջբերում Է գործակալությունը գնդապետ Ռայանի խոսքը:
Հարվածի հետեւանքով խաղաղ բնակիչների մահվան մասին հաղորդումը գնահատման համար տրվել Է կոալիցիայի՝ խաղաղ բնակչության շրջանում կորուստների գնահատման խմբին, հայտնել Է Ռայանը: «Ներկայումս մենք այլ տեղեկատվություն չունենք»,- ասել Է կոալիցիայի ներկայացուցիչը:
Ինչպես հուլիսի 13-ին հաղորդել Է SANA գործակալությունը, առնվազն 30 խաղաղ քաղաքացիներ են զոհվել Բագոզ Ֆաուքանի եւ Էս Սուսա բնակավայրերի վրա ԱՄՆ-ի գլխավորած կոալիցիայի ռազմաօդային ուժերի գրոհի հետեւանքով, բնակավայրեր, որոնք գտնվում են Իրաքին սահմանակից Բու Քամել քաղաքի շրջակայքում: Գործակալության տվյալներով՝ հարվածները հասցվել են բնակելի թաղամասերի, զոհվածների եւ վիրավորների մեծ մասը կանայք են եւ երեխաներ: Զոհերի թիվը կարող Է աճել՝ հաշվի առնելով, որ մի քանի մարդ ծանր վերքեր Է ստացել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Reuters: коалиция во главе с США признала нанесение ударов в провинции Дейр-эз-Зор
Коалиция во главе с США признала, что либо она, либо ее союзники могли нанести в четверг удары по сирийской провинции Дейр-эз-Зор недалеко от границы с Ираком, в результате чего погибли десятки человек, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Об этом заявил в пятницу агентству Reutersофициальный представитель коалиции во главе с США по борьбе с террористической группировкой "Исламское государство" (ИГ, запрещена в РФ) американский полковник Шон Райан.
"Коалиция или силы наших партнеров могли нанести удары в окрестностях Эс-Сусы и Багоз-Фаукани вчера", - приводит агентство слова половника Райана. Сообщение о гибели мирных жителей в результате удара было передано для оценки в группу коалиции по оценке потерь среди мирного населения, сообщил Райан. "В настоящее время мы не имеем другой информации", - сказал представитель коалиции.
Как сообщило в пятницу агентство SANA, не менее 30 мирных граждан погибли в результате атаки ВВС коалиции во главе с США на населенные пункты Багоз-Фаукани и Эс-Суса, расположенные в окрестностях пограничного с Ираком города Бу-Кемаль. По его данным, удары были нанесены по жилым кварталам, большинство погибших и раненых - женщины и дети. Число жертв может возрасти, указали местные власти, учитывая, что несколько человек получили тяжелые ранения.