Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է Բելառուսի խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի փոխնախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստանի եւ Բելառուսի Ազգային ժողովների միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հուլիսի 13-ին Վարշավայում հանդիպել է Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի տեղակալ, միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Բոլեսլավ Պիրշտուկի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ լրատվության եւ հանրության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են հայ-բելառուսական խորհրդարանական հարաբերություններին առնչվող հարցեր, կարեւորվել է միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համատեղ աշխատանքը, համագործակցությունը ՀԱՊԿ ԽՎ եւ ԱՊՀ ՄԽՎ շրջանակում:
Զրուցակիցները քննարկել են նաեւ հայ-բելառուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի առաջիկա նիստի օրակարգային հարցեր: Բելառուսական կողմն առաջարկել է նիստն անցկացնել աշնանը` Մինսկում: ԱԺ փոխնախագահն ընդունել է Բոլեսլավ Պիրշտուկի առաջարկը:

Шармазанов встретился с вице-спикером Палаты представителей парламента Беларуси Пирштуком
13 июля вице-спикер НС, сопредседатель Межпарламентской комиссии (МПК) по сотрудничеству между НС РА и НС РБ Э.Шармазанов встретился с вице-спикером Палаты представителей парламента Беларуси, сопредседателем МПК Б.Пирштуком. Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью НС Армении.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы армяно-белорусского парламентского сотрудничества, подчеркнута важность совместной работы в МПК, сотрудничества в рамках ПА ОДКБ и МПА СНГ.
Собеседники обсудили также повесточные вопросы предстоящего заседания армяно-белорусской межпарламентской комиссии. Белорусская сторона предложила провести заседание осенью, в Минске. Вице- спикер НС РА принял предложение Б.Пирштука.