Համանախագահները կրկին մատնանշել են լարվածության թուլացման և հրահրող հռետորաբանությունից խուսափելու անհրաժեշտությունը
Համանախագահները կրկին մատնանշել են լարվածության թուլացման և հրահրող
հռետորաբանությունից խուսափելու անհրաժեշտությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հուլիսի 11-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարների բրյուսելյան հանդիպմանը մատնանշել են լարվածության թուլացման և հրահրող հռետորաբանությունից խուսափելու անհրաժեշտությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին նշվում է ԵԱՀԿ տարածած հաղորդագրությունում:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը՝ ՌԴ, Ստեֆան Վիսկոնտին՝ Ֆրանսիա, Էնդրյու Շոֆերը՝ ԱՄՆ, հուլիսի 11-ին Բրյուսելում հանդիպեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ: Հանդիպմանը ներկա էր նաև ԵԱՀԿ նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անդրեյ Կասպերշիկը: Ադրբեջանում և Հայաստանում անցկացված ընտրություններից հետո սա այս ձևաչափով առաջին բարձր մակարդակի հանդիպումն էր:
Նախարարները մտքեր են փոխանակեցին տիրող իրադրության շուրջ և քննարկեցին հետագա քայլերն ու պարամետրերը՝ կրկին ներգրավվելու սուբստանտիվ բանակցությունների գործում: Կողմերը քննարկեցին որոշ հարցեր առաջիկա հանդիպումների, այդ թվում՝ հնարավոր վստահության կառուցման միջոցների վերաբերյալ: Համանախագահները նշեցին լարվածության թուլացման և հրահրող հռետորաբանությունից խուսափելու անհրաժեշտությունը: Համանախագահները նաև վերահաստատեցին իրենց հանձնառությունը՝ օգնելու կողմերին գտնել հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորումը՝ հիմնված Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի հիմնարար սկզբունքների, այդ թվում՝ ուժի ու ուժի սպառնալիքի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության, ժողովուրդների հավասար իրավունքների ու ինքնորոշման վրա:
Նախարարները համաձայնեցին համանախագահների հովանու ներքո մոտ ապագայում կրկին հանդիպել»,- նշված է հայտարարությունում:

OSCE MG Co-Chairs again stress importance of reducing tensions and avoiding inflammatory
YEREVAN, JULY 12, ARMENPRESS. During the meeting of Armenian and Azerbaijani foreign ministers in Brussels on July 11, the OSCE Minsk Group Co-Chairs stressed the importance of reducing tensions and avoiding inflammatory rhetoric, reports Armenpress.
The Co-Chairs issued a statement which says: “The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Igor Popov of the Russian Federation, Stephane Visconti of France and Andrew Schofer of the United States of America) hosted an introductory meeting between Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan and Foreign Minister of Azerbaijan Elmar Mammadyarov on July 11 in Brussels. Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk also participated in the meeting. This was the first high-level meeting between the sides in this format since elections in Armenia and Azerbaijan.
The Ministers exchanged views regarding the situation on the ground and discussed next steps and parameters for re-engaging in substantive negotiations. The sides considered several issues for future meetings, including a range of possible confidence-building measures.
The Co-Chairs ‎stressed the importance of reducing tensions and avoiding inflammatory rhetoric. The Co-Chairs also reiterated their commitment to helping the sides find a peaceful solution to the conflict based on the core principles of the Helsinki Final Act, including the non-use or threat of force, territorial integrity, and the equal rights and self-determination of peoples.