Ադրբեջանն ագրեսիվ քաղաքականություն է վարում ժողովրդավարության դեմ. Փաշինյանը ժամանեց ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայան
Ադրբեջանն ագրեսիվ քաղաքականություն է վարում ժողովրդավարության դեմ.
Փաշինյանը ժամանեց ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայան
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Բելգիայի Թագավորություն կատարած աշխատանքային այցի երկրորդ օրը քիչ առաջ ժամանեց ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայան: Ինչպես Բրյուսելից հաղորդում է «Արմենպրես»–ի թղթակիցը, նախքան կենտրոնակայան մուտք գործելը նա պատասխանեց լրագրողի հարցին՝ նշելով, որ Հայաստանի նոր կառավարության առաջ ծառացած մարտահրավերը կառուցողական քաղաքականություն իրականացնելն է: Նա նշեց, որ Բրյուսելում կայացած հանդիպումների ժամանակ կառուցողական քննարկումներ է ունեցել անվտանգության հարցերի շուրջ:
«Հայաստանում ժողովրդավարական հեղափոխությունից հետո, դժբախտաբար, Ադրբեջանը դարձավ ավելի ագրեսիվ: Դա պարզապես ագրեսիվություն չէ Հայաստանի դեմ, դա ագրեսիվ քաղաքականություն է մեր տարածաշրջանում ժողովրդավարության դեմ»,- ասաց Փաշինյանը:
Հուլիսի 12-ին՝ օրվա առաջին կեսին Փաշինյանը ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում հանդիպումներ կունենա Լատվիայի Հանրապետության նախագահ Ռայմոնդս Վեյոնիսի և Լիտվայի Հանրապետության նախագահ Դալիա Գրիբաուսկայտեի, Բելգիայի վարչապետ Շառլ Միշելի, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերի հետ:
Նախատեսվում է նաև Փաշինյանի ձեռքսեղմում-հանդիումը Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի, ինչպես նաև Իտալիայի նախագահ Սերջիո Մատարելայի հետ:
ՀՀ վարչապետը ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում կմասնակցի Հյուսիսատլանտյան խորհրդի և հաստատակամ աջակցության առաքելության մասնակից  գործընկեր երկրների նախագահների և կառավարությունների ղեկավարների նիստին, որի ժամանակ հանդես կգա ելույթով:
Այնուհետև, Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասի հետ երկկողմ հանդիպումից հետո Փաշինյանը կուղևորվի Եվրոպական խորհրդի շենք, որտեղ կհանդիպի ԵԽ նախագահ Դոնալդ Տուսկի հետ:
Բելգիայի հայ համայնքը ներկայացնող գործարարների հետ ճաշից հետո ՀՀ վարչապետը կմեկնի Սուրբ Մարիամ Մագթաղինե հայ առաքելական եկեղեցի, որտեղ տեղի կունենա հանդիպում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:

Prime Minister of Armenia arrives to NATO headquarters
YEREVAN, JULY 12, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan arrived to the NATO headquarters in Brussels moments ago, ARMENPRESS’s Araks Kasyan reports from the Belgian capital.
Prior to entering the HQ Pashinyan had a brief Q&A with a reporter outside the building. The Armenian PM noted that the challenge facing the new government of Armenia is to implement constructive policy.
He said that he had constructive discussions over security affairs at meetings in Brussels.
“After the democratic revolution in Armenia, unfortunately Azerbaijan became more aggressive. It isn’t simply aggressiveness against Armenia, it is aggressive policy against democracy in our region,” Pashinyan said.
Today the Armenian PM will meet with Latvian President Raimonds Vējonis, Lithuanian President Dalia Grybauskaitė, Belgian PM Charles Michel and President of the European Commission Jean-Claude Juncker at the NATO headquarters.
An introductory meeting with US President Donald Trump is also expected, as well as with Italian President Sergio Mattarella.
Prime Minister Pashinyan will take part in the heads of state and government of NATO council states and participating states of the Resolute Support mission, where he will deliver a speech.
Then, after a bilateral meeting with Greek counterpart Alexis Tsipras, Nikol Pashiyan will head to a meeting with President of the European Council Donald Tusk.
A dinner with Belgian-Armenian businessmen is also expected, followed by a visit to an Armenian Church to meet the Armenian community.
Immediately after the meeting the Armenian PM will return to Armenia.
Earlier on July 11, Pashinyan had a meeting with French President Emmanuel Macron and European Commission Vice President, High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Federica Mogherini.