Հայաստանից ծիրանի արտահանման ծավալներն ավելացել են ավելի քան մեկուկես անգամ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հայաստանի Հանրապետությունից 2018թ-ի հուլիսի 11-ի դրությամբ ընդհանուր առմամբ արտահանվել է 101 492 տոննա թարմ պտուղ-բանջարեղեն՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 56 856 տոննայի դիմաց։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, արտահանվել է 44 131 տոննա ծիրան՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 19 525 տոննայի դիմաց։
Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ արտահանման ծավալներն ավելացել են 44 636 տոննայով կամ 78,5%-ով։
Ընթացիկ տարում արձանագրվել է ծիրանի արտահանման ծավալների աննախադեպ աճ. նախորդ տարի արտահանված 28 474 տոննայի մակարդակը այսօրվա դրությամբ գերազանցվել է 15 657 տոննայով կամ շուրջ 55%-ով։
Ընդլայնվել է նաեւ արտահանման աշխարհագրությունը։ Հայկական պտուղ-բանջարեղենն արտահանվել է հիմնականում Ռուսաստանի Դաշնություն՝ շուրջ 94 862 տոննա, մնացածը՝ Վրաստան, Բելառուս, Իրաք, Ղազախստան, Արաբական Միացյալ Էմիրություններ, Իրան, Բելգիա, Ռումինիա, Քուվեյթ, Քաթար և ԱՄՆ:

Apricot export volumes from Armenia increase by more than one and a half times
YEREVAN, JULY 11, ARMENPRESS. As of July 11, 2018, a total of 101.492 tons of fresh fruits-vegetables have been exported from Armenia, compared to the 56.856 tons of the same products of the previous year, the ministry of agriculture told Armenpress.
44.131 tons of apricots have been exported – against the last year’s 19.525 tons.
Compared to the same period of the previous year, the export volumes increased by 44.636 tons or 78.5%.
An unprecedented growth of apricot export volumes has been recorded during this year: the increase is nearly by 55%.
Most of the exports - nearly 94.862 tons, were exported to Russia, and the remaining to Georgia, Belarus, Iraq, Kazakhstan, the United Arab Emirates, Iran, Belgium, Romania, Kuwait, Qatar and the US.