Հայաստանը զգալիորեն բարելավել է իր դիրքերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում. ՏՀԶԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հակակոռուպցիոն ոլորտի միջազգային կազմակերպությունների վերջին  գնահատումները փաստում են, որ Հայաստանը զգալիորեն բարելավել է իր դիրքերը կոռուպցիայի դեմ պայքարում: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
2018 թվականի հուլիսի 2-ից 5-ը Փարիզում  (Ֆրանսիայի Հանրապետություն) Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հակակոռուպցիոն ցանցի հակակոռուպցիոն գործողությունների ծրագրի (այսուհետ՝ Ծրագիր) պլենար հանդիպման ընթացքում գնահատվել է գնահատման 4-րդ փուլի արդյունքում կազմված Հայաստանի վերաբերյալ զեկույցը: Հայաստանի պատվիրակությունը՝ կազմված՝ ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանից, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Դավիթ Մելքոնյանից, Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի նախագահ Սիրանուշ Սահակյանից, ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Արևիկ Անափիոսյանից, ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակազմի հակակոռուպցիոն քաղաքականության մշակման բաժնի պետ Մարիամ Գալստյանից, ներկայացրել է Հայաստանի արձանագրած արդյունքները կոռուպցիայի դեմ պայքարում:  գնահատող խմբի կողմից հատուկ ուշադրության և գնահատանքի է արժանացել վերջին ժամանակահատվածում կոռուպցիոն դեպքերի բացահայտման արդյունավետությունը:
Պատվիրակության այցի և բանակցությունների արդյունքում  արձանագրվել է, որ Հայաստանին ներկայացված և այս փուլում գնահատվող 21 հանձնարարականները կատարվել են, ընդ որում, 3-ը՝ ամբողջությամբ, 8-ը՝ զգալիորեն, 10-ը՝ մասնակի:

YEREVAN, JULY 10, ARMENPRESS. The recent assessments of international anti-corruption organizations state that Armenia has significantly improved its positions in the fight against corruption, Armenia’s justice ministry told Armenpress.
The report on Armenia prepared as a result of the 4th Round Monitoring has been assessed during the plenary meeting of the Anti-Corruption Network for Eastern Europe and Central Asia (ACN) of the Organization for Economic Co-operation and Development (OECD) in Paris from July 2 to 5.
Armenian delegation, including deputy justice minister, deputy prosecutor general, deputy minister of education and science, as well as other officials, presented Armenia’s results in fight against corruption. The Steering Group specifically highlighted and appreciated the effectiveness of discoveries of corruption cases in the recent period.
Based on the visit and negotiations of the delegation, it was reported that 21 instructions tasked to Armenia and assessed at this stage have been implemented, 3 of them – fully, 8 – significantly and 10 – partially.