Կանադա և ԱՄՆ այցերի արդյունքում ՀՀ փոխվարչապետը 30.5 մլն դոլար ներդրումների պայմանավորվածություն է ձեռք բերել
Կանադա և ԱՄՆ այցերի արդյունքում ՀՀ փոխվարչապետը 30.5 մլն դոլար ներդրումների
պայմանավորվածություն է ձեռք բերել
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 28-ից հուլիսի 2-ը աշխատանքային այցով Լոս Անջելեսում էր (որին նախորդել է այցը Կանադա): Պատվիրակության կազմում էին ՀՀ փոխվարչապետի գրասենյակի ղեկավար Սերժ Վարագ Սիսեռյանը, ՀՀ փոխվարչապետի օգնական Վիկտորյա Այդինյանը, ՀՀ Տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի առաջին տեղակալ Հակոբ Արշակյանը, ՀՀ Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Մանե Ադամյանը, ՀՀ Սփյուռքի նախարարի տեղակալ Բաբկեն Տեր-Գրիգորյանը, «Բիզնես Արմենիա» հիմնադրամի միջազգային կոմերցիայի խմբի ղեկավար Նարեկ Ալեքսանյանը և Միջազգային համագործակցության մենեջեր Ալինա ԵղիազարյանըԱյս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետի գրասենյակից:
Պատվիրակության աշխատանքային այցը ԱՄՆ-ում մեկնարկել է հունիսի 29-ին՝ «Սերվիս Թայթն» ընկերություն այցելությամբ, որտեղ կառավարության ներկայացուցիչները հանդիպել են ընկերության հիմնադիրների, ինչպես նաև Սիլիկոնային հովտում ազդեցիկ «Թիմըբըլ» և «Այռոբոթիքս» ընկերությունների հիմնադիրների հետ: Քննարկվել են Հայաստանում ինժեներական կրթությանը, գիտահետազոտությանը, ստարտափների զարգացմանը, վերազգային կազմակերպություններին Հայաստան ներգրավելուն առնչվող հարցերը, այդ ոլորտներում կառավարության առաջնահերթությունները, առկա խնդիրները և սփյուռքի մասնակցությունը ոլորտի զարգացմանը: «Սերվիս Թայթն» ընկերության ներկայացուցիչների հետ հանդիպման արդյունքում նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ընկերությանն աջակցել՝ հիմնելու 50 հոգանոց մասնաճյուղ Երևանում:
Այնուհետև պատվիրակության անդամները Լոս Անջելեսի հայկական հյուպատոսարանում հանդիպել են ամերիկյան շուրջ երկու տասնյակ գործարար ասոցիացիաների ներկայացուցիչների հետ: Արդյունքում ձեռք են բերվել նախնական պայմանավորվածություններ մի շարք ոլորտներում հայաստանյան ընկերությունների ու ասոցիացիաների հետ համագործակցելու ուղղությամբ, ինչպես նաև քննարկվել է ամերիկյան Բիզնես ֆեդերացիայի ներկայացուցիչների՝ Հայաստան այցի կազմակերպումը:
Պատվիրակությունը մասնակցել է նաև ամերիկահայ խոշոր գործարարների հետ մեծ ընդունելության, որի ժամանակ փոխվարչապետ Ավինյանն իր ելույթով ներկայացրել է Հայաստան-սփյուռք համագործակցության նոր ձևաչափերը ու ՀՀ կառավարության գերակայությունները: Հանդիպման արդյունքում ձեռք են բերվել մի շարք նախնական պայմանավորվածություններ տեքստիլի, աղբի վերամշակման, մեքենաշինության արտադրամասեր բացելու, վերականգնվող էներգիայի և այլ ոլորտներում փորձի և գիտելիքի փոխանակման ծրագրեր իրականացնելու վերաբերյալ: Մի խումբ գործարարներ պլանավորում են մոտ ապագայում այցելել Հայաստան՝ ծրագրերին ընթացք տալու նպատակով:
Հունիսի 30-ին կառավարության ներկայացուցիչները հանդիպել են մի քանի տասնյակ հայ գործարարների հետ և հարց ու պատասխանի ձևաչափով քննարկել են իրենց հուզող հարցերը: Ներկայացվել են Ազգային վենչուրային հիմնադրամի ստեղծման և Ազգային ստարտափ սամիթի  անցկացման հեռանկարները, և դահլիճում գտնվող գործարարների զգալի մասը պատրաստակամություն է հայտնել ֆինանսական ներդրում ունենալ հիմնադրամում: Ներկայացվել է «Սփյուռքի պարտատոմսեր» գաղափարը՝ որպես զանգվածային ներդրումների խրախուսման մեխանիզմ՝ նպաստելու պետության կայուն տնտեսական զարգացմանը: Հանդիպման ընթացքում փոխվարչապետը առանձնազրույցներ է ունեցել մեկ տասնյակ գործարարների հետ, որոնց հետ քննարկվել են առողջապահության, գյուղատնտեսության, բարձր տեխնոլոգիաների, կրթության, տուրիզմի, ռազմական արդյունաբերության, ֆիլմարտադրության ոլորտներում առկա կոնկրետ ներդրումային ծրագրեր: Միաժամանակ «Բիզնես Արմենիա»-ի և «Crystal Lake Holdings LLC»-ի միջև կնքվել է փոխըմբռնման հուշագիր, համաձայն որի՝ կազմակերպությունը 10 միլիոն դոլարի ներդրում է կատարելու Սևանա լճի ափին հյուրանոցային համալիր կառուցելու համար:
Գործարար Դրո Դարբիդյանի հետ քննարկվել է սրտի աշխատանքի աջակցման միկրոէլեկտրոնային սարքերի արտադրությամբ զբաղվող ամենախոշոր ընկերության՝ «St. Jude Medical Inc»-ի Հայաստանյան մասնաճյուղ հիմնելու մասին: «Eco Panel Group Inc.» ընկերությունը, ի դեմս գործադիր տնօրեն Խաչիկ խաչիկյանի, ցանկություն է հայտնել ներդնել 10 մլն դոլար՝ EPG էկոպանելների արտադրության գործարան հիմնելու նպատակով, որի տեխնոլոգիան պատենտավորված է աշխարհի 50 երկրներում:
Սփյուռքի նախարարի տեղակալ Բաբկեն Տեր-Գրիգորյանը հանդիպել է Կալիֆորնիա նահանգի սենատոր Էնթոնի Փորթանթինոյի հետ: Վերջիններս քննարկել են ՀՀ ու Կալիֆորնիա նահանգի միջև հարաբերությունների առավել ամրապնդմանն առնչվող հարցեր:
Ամերիկահայ մի խումբ բժիշկներ առաջարկել են ֆինանսապես օգնել պարտադիր զինվորական ծառայություն կատարողների ընտանիքների համար բժշկական ապահովագրություն տրամադրելուն: Ամերիկահայ գործարար Աշոտ Թադևոսյանի հետ քննարկվել է Հայաստանում դեղերի արտադրամաս հիմնելու ծրագիրը: Մի շարք նախնական պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել բանկային համակարգում, օրգանական սննդի և մեղրի արտադրության ոլորտներում ներդրումներ կատարելու ուղղությամբ:
Հուլիսի 2-ին պատվիրակությանն ընդունել է Լոս Անջելեսի քաղաքապետ Էրիկ Գարսետին: Վերջինիս հետ քննարկվել են բարձր տեխնոլոգիաների, տրանսպորտի, էներգախնայողության ոլորտներում հնարավոր համագործակցության գաղափարները: Արդյունքում ՀՀ կառավարության և Լոս Անջելես քաղաքի միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր, որում կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել միասին աշխատել լավագույն փորձը փոխանակելու նպատակով Հայաստանի քաղաքացիական ծառայողներին Լոս Անջելեսի կառավարման հաստատություններում ներգրավելու ծրագիր մշակելու ուղղությամբ: Քաղաքապետ Էրիկ Գարսետիի հետ քննարկվել է դեկտեմբերին վերջինիս՝ Հայաստան այցը կազմակերպելու գաղափարը:
Կանադա և ԱՄՆ այցի արդյունքում ներդրումների վերաբերյալ ձեռք բերված վերջնական պայմանավորվածությունների ընդհանուր արժեքը կազմում է 30.5 մլն ԱՄՆ դոլար:

YEREVAN, JULY 9, ARMENPRESS. Armenia’s deputy Prime Minister Tigran Avinyan led a delegation to the United States June 28 to July 2 on a working visit. The delegation included numerous government officials.
The US visit began with a visit to the ServiceTitan HQ, where the Armenian officials met with founders of the company, as well as founders of Teamable and Airobotics which operate in the Silicon Valley.
Issues related to development of engineering education in Armenia, scientific-research, startup development and involving Armenia in multinational organizations were discussed, as well as the government’s priorities in these sectors, existing issues and the Diaspora’s participation in the development of the field. A preliminary agreement was reached with ServiceTitan to assist in opening a Yerevan branch of the company.
The Armenian delegation later met with representatives of over two dozens of business associations at the Armenian consulate in LA. Agreements on cooperation with Armenian companies were reached, and organizing a visit of the American Business Federation to Armenia was discussed.
The delegation also took part in a reception with major Armenian-American businessmen, where Deputy PM Avinyan presented the new formats of Armenia-Diaspora cooperation and the Armenian government’s priorities.
Agreements relating to carrying out projects of experience and knowledge exchange, opening machine building, waste processing, textile and renewable energy plants were reached. A group of businessmen are planning to visit Armenia soon to launch the projects.
The delegation also met with dozens of Armenian businessmen on June 30. Prospects of creating a national venture  fund and national startup summit were presented, and many businessmen said they are willing to invest in the fund. The “Diaspora Bonds” idea was presented, as a mechanism for encouraging mass investments and contributing to sustainable development of the economy.
The Deputy PM held one-on-one meetings with many businessmen to discuss concrete investment programs in the sectors of healthcare, agriculture, IT, education, tourism, military industry, filmmaking and others. At the same time, Business Armenia inked a memorandum of understanding with Crystal Lake Holdings LLC, whereby the latter will invest 10,000,000 dollars for constructing a hotel complex in Lake Sevan.
The issue of opening an Armenian branch of the St. Jude Medical Inc, a healthcare giant engaged in production of cardio devices, was discussed with businessman Dro Darbinyan. Eco Panel Group Inc., in the person of Khachik Khachikyan (director), expressed willingness to invest 10,000,000 dollars for establishing a EPG eco-panel production in Armenia.
Deputy minister of Diaspora Babken Ter-Grigoryan held a meeting with California senator Anthony Portantino to discuss issues relating to strengthening relations between Armenia and California.
A group of US-based Armenian doctors suggested to financially assist families of servicemen in Armenia in providing medical insurance.
The establishment of a pharmaceutical plant was discussed with Armenian-American businessman Ashot Tadevosyan. Preliminary agreements were reached over investments in the banking system, organic food and honey production in Armenia.
Los Angeles Mayor Eric Garcetti hosted the Armenian delegation on July 2. Possible cooperation paths in the sectors of IT, transportation, energy efficiency were discussed. A memorandum of understanding was signed between the city of Los Angeles and the Armenian government to cooperate in exchange of experience and designing a project to involve Armenian civil servants in LA’s administration institutions. The idea of organizing a visit of the LA Mayor to Armenia in December was discussed.
The Armenian delegation also visited Canada before the US visit.
As a result of the visits, investment agreements worth a total of 30,5 million dollars were reached.