Վանա լճի Աղթամար կղզու Սուրբ Խաչ եկեղեցում այս տարի պատարագ կմատուցվի
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍՎանա լճի Աղթամար կղզու հայկական Սուրբ Խաչ եկեղեցում 3 տարվա դադարից հետո պատարագ կմատուցվի։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնել է Պոլսո Հայոց պատրիարքարանը:
Ուխտագնացությունները դեպի Սուրբ Խաչ եկեղեցի իրականացվում են 2010 թվականից, սակայն վերջին երեք տարիներին թուրքական իշխանությունները արգելում էին ամենամյա պատարագի անցկացումը՝ պայմանավորելով դա «առկա վտանգներով»: Այս տարի արարողակարգը կատարելու արտոնություն է ստացվել:
Պոլսո Հայոց պատրիարքարանը հայտնում է, որ այս տարի պատարագը կմատուցվի սեպտեմբերի 9-ին՝ ժամը 11:00-ին:
Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցին նորոգումից հետո վերաբացվել է 2007 թվականին: Այն միակն է պատմական Հայաստանի տարածքում, որտեղ վերանորոգումից հետո գմբեթին խաչ է բարձրացվել:Հայկական ճարտարապետության գլուխգործոց համարվող եկեղեցիներից մեկն այժմ թանգարանի կարգավիճակ ունի: Տարին մեկ անգամ` Խաչվերաց տոնին նախորդող կիրակի օրերին է միայն եկեղեցում թույլատրվում պատարագ անցկացնել:

В церкви Сурб-Хач на острове Ахтамар Ванского озера состоится богослужение
В армянской церкви Сурб-Хач (Святого Креста) на острове Ахтамар озера Ван после трехлетнего перерыва будет отслужена литургия. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает пресс-служба Константинопольского патриархата.
По вопросу литургии на острове были проведены обсуждения с армянской общиной и в настоящее время ведутся переговоры с соответствующим турецким министерством.
Константинопольский патриархат Армянской Апостольской Церкви выступил с заявлением в связи с предстоящей 9 сентября, в 11 часов, литургией и обратился к пастве с призывом принять в ней участие.
Церковь Сурб Хач в Ване – единственная на территории исторической Армении, купол которой увенчан крестом. Церковь была отреставрирована и открыта для посетителей в качестве музея в 2010 году. Церковь известна своими фресками, представляющими сцены из Ветхого и Нового завета, которые сохранились до наших дней. Армянская община после реставрации церкви получила разрешение  раз в год проводить здесь церковную службу.