Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահն ընդունել է Ֆրանսիայի Վիեն քաղաքի նախկին քաղաքապետին
ԵՐԵՎՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հուլիսի 6–ին ընդունել է Ֆրանսիայի Վիեն քաղաքի նախկին քաղաքապետ Ժակ Ռեմիյեին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում են Արցախի Հանրապետության Ազգային Ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժնից:
Ողջունելով հյուրին՝ խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել նախկին քաղաքապետի ջանքերն ու նախաձեռնողականությունը` Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության ամրապնդման գործում, մասնավորապես շեշտելով նրա դերը 2014 թվականին Արցախի Հադրութ և Ֆրանսիայի Վիեն քաղաքների միջև Բարեկամության հռչակագրի ստորագրման գործում:
Ժակ Ռեմիյեն էլ իր հերթին՝ վստահեցրել է, որ այսուհետև ևս աշխատելու է երկու  երկրների միջև բարեկամության ու փոխգործակցության մակարդակի բարձրացման և Արցախում վերջնական խաղաղության հաստատման ուղղությամբ: Նախկին քաղաքապետը ուրախությամբ է արձանագրել, որ տարեցտարի քույր քաղաքների թիվն ընդլայնվում է, իսկ համագործակցության ուղղությունները՝ համալրվում նոր ծրագրեըով:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը անդրադարձել են նաև Արցախում ֆրանկաֆոնիայի ծրագրերի, միջխորհրդարանական կապերի և քույր քաղաքների հետ համագործակցության թեմաներին:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱՀ ԱԺ «Արցախ-Ֆրանսիա» բարեկամության շրջանակի անդամ Արթուր Թովմասյանը, արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ֆելիքս Խաչատրյանը:

Председатель парламента Республики Арцах принял бывшего мэра французского города Вьен Жака Ремийе
Председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян 6-го июля принял бывшего мэра французского города Вьен Жака Ремийе.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе НС Республики Арцах, приветствуя гостя, руководитель парламента высоко оценил усилия и инициативность бывшего мэра в деле укрепления дружбы между Францией и Арцахом, в частности подчеркнув его роль в подписании в 2014 году Декларации о дружбе между арцахским городом Гадрут и французским городом Вьен.
Жак Ремийе заверил, что отныне также продолжит работать в направлении укрепления дружбы, повышения уровня взаимодействия между двумя странами и установления окончательного мира в Арцахе. Бывший мэр с удовлетворением констатировал, что из года в год растет число городов-побратимов, а направления сотрудничества пополняются новыми программами.
В ходе встречи стороны коснулись также осуществления программ франкофонии в Арцахе, межпарламентских связей и сотрудничества с городами-побратимами.
Во встрече приняли участие член Круга дружбы "Арцах-Франция" Артур Товмасян и заместитель министра иностранных дел Феликс Хачатурян.