Սուրբ Գեղարդի կոթառի միջից մի փոքրիկ մասունք նվիրաբերվել է Ալեքսի Երկրորդին.  Մայր Տաճարում  հուլիսի 7-ին  զետեղվելու է Սուրբ Գեղարդը
Սուրբ Գեղարդի կոթառի միջից մի փոքրիկ մասունք նվիրաբերվել է Ալեքսի Երկրորդին.
Մայր Տաճարում  հուլիսի 7-ին  զետեղվելու է Սուրբ Գեղարդը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սուրբ Գեղարդն ամբողջական է, որևէ խաթարում, որևէ պակաս չունի։ 2004 թվականին Ռուսաց  եկեղեցու երջանկահիշատակ պատրիարք Ալեքսի Երկրորդի  75-ամյակի առիթով Գեղարդի կոթառի միջից մի փոքրիկ մասունք, կարելի է ասել փշրանք, նվիրաբերվել է իրեն՝ փոքրիկ արծաթյա  կրկնօրինակի մեջ զետեղված, որը Ալեքսի  պատրիարքի օրհնությամբ տեղադրվել է Պետերբուրգից ոչ հեռու գտնվող սուրբ Կոնստանտին և Սուրբ Հեղինե վանքում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում այս մասին ասաց Մայր Աթոռի ձեռագրատան, արխիվի և թանգարանների տնօրեն Տեր Ասողիկ քահանա Կարապետյանը, լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին ցուցադրելով  Սուրբ Գեղարդը: «Այն 18-րդ դարի 60-ական թվականներից պահվում է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում՝ Ամենայն հայոց հայրապետերի հատուկ հսկողության ներքո»,-ասաց Տեր Ասողիկը:
Նա նշեց, որ Գեղարդի վրա երկու սուրգուչե կնիքներ կան,  որոնք դրոշմվել են Սուրբ Գեղարդին Դավիթ Հինգերորդ և Դանիել Առաջին ամենայն հայոց  կաթողիկոսների կողմից (19-րդ դար), որպեսզի բուն Գեղարդը կարողանանք տարբերակել կրկնօրինակից, որը պատրաստվել է 18-րդ դարի ընթացքում զուտ ապահովության համար: «Սուրբ Գեղարդը հատուկ պահոցից հատուկ կարգով դուրս է բերվում Մյուռոնօրհնության  առիթով, և արդեն չորս տարի է Վեհափառ Հայրապետի հատուկ տնօրինությամբ Գեղարդի ուխտի օր է հռչակվել Հայոց առաջին լուսավորիչների՝ Սուրբ Թադեոսի և Սուրբ  Բարդուղեմիոսի հիշատակի օրը»,-նշեց նա:
Տեր Ասողիկը  տեղեկացրեց, որ Վեհափառ Հայրապետի բացառիկ տնօրինությամբ վաղը  ժամը 11։00-ին Մայր Տաճարում  զետեղվելու է Սուրբ Գեղարդը, որպեսզի հավատացյալներն այցելեն և հնարավորություն ունենան հպվելու, ինչպես նաև Սուրբ Գեղարդի զորությամբ զորեղանալու։

YEREVAN, JULY 6, ARMENPRESS. The Holy Lance of Etchmiatsin is complete, it hasn’t been compromised in any way, says Father Asoghik Karapetyan – head of the Mother See’s archive and museums.
He said that a tiny relic from inside the socket of the lance was dedicated in 2004 to Russian Patriarch Alexy II on the occasion of his 75th birthday. The relic was placed inside a small silver copy, which the late Alexy II blessed and placed in a monastery outside St. Petersburg.
Father Karapetyan’s comments come after a group of protesters who are demanding the resignation of Catholicos Garegin II claimed that allegedly the church has given a part of the Holy Lance to a Russian mayor as a gift.
Speaking to reporters at the Mother See, Father Karapetyan displayed the Holy Lance. “It has been kept here from the 60s of the 18th century under the special supervision of the Catholicoi,” he said.
He said that the Holy Lance has two special seals which have been done by 19th century Catholicoi Davit V and Daniel I to differentiate it from an 18th century copy which was prepared for security concerns.
The Holy Lance is displayed only on special occasions, he said.
However, the Catholicos has granted a unique chance to view the Holy Lance tomorrow at 11:00 in the Mother See.