Արա Բաբլոյանը Քվեբեկում հանդիպել է Կանադայի Համայնքների պալատի նախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շարունակվում է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակության այցը Քվեբեկ: Այցի շրջանակում Արա Բաբլոյանը հուլիսի 5-ին հանդիպել է Կանադայի Համայնքների պալատի նախագահ Ջեֆ Ռիգանի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրային կապերի վարչությունից, ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է Ջեֆ Ռիգանին Կանադայի ազգային տոնի առթիվ՝ հղելով ջերմ շնորհավորանքներ եւ բարեմաղթանքներ: Խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր երկու երկրների միջեւ ձեւավորվել են ամուր բարեկամական կապեր: Անդրադառնալով միջխորհրդարանական փոխգործակցության զարգացմանը՝ ՀՀ օրենսդիր մարմնի ղեկավարն այս հարցում կարեւորել է պատգամավորական բարեկամական խմբերի դերը եւ փոխայցերի ակտիվացումը: Արա Բաբլոյանի խոսքով՝ չնայած աշխարհագրական հեռավորությանը, Հայաստանը եւ Կանադան համագործակցում են երկկողմ ու բազմակողմ բնագավառներում:
Անդրադարձ է կատարվել միջազգային կազմակերպությունների, հատկապես Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակում երկու երկրների համագործակցությանը: ՀՀ ԱԺ նախագահը, նշելով, որ Ֆրանկոֆոնիայի պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարների 17-րդ գագաթաժողովը 2018 թվականին Երեւանում անցկացնելու հարցում Կանադան կարեւոր աջակցություն է ցուցաբերել, փաստել է, որ Հայաստանը սիրով հյուրընկալելու է բարձրաստիճան հյուրերին, այդ թվում՝ Կանադայի պաշտոնական պատվիրակությանը:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման խնդրին՝ ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ մեր երկիրը բարձր է գնահատում Կանադայի սկզբունքային դիրքորոշումն այդ հարցում. Համայնքների պալատը դեռեւս 2004թ. ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւ, իսկ 2015թ. ապրիլին՝ Հայոց ցեղասպանության եւ այլ ցեղասպանությունների ճանաչումը վերահաստատող, ինչպես նաեւ ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր հռչակող բանաձեւ:
ՀՀ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը կարեւորել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում Կանադայի իշխանությունների որդեգրած հավասարակշռված եւ անկողմնակալ դիրքորոշումը:
Արա Բաբլոյանն անդրադարձել է նաեւ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին՝ նշելով, որ Հայաստանը, լինելով ԵԱՏՄ անդամ, միաժամանակ համաձայնագիր ստորագրեց Եվրամիության հետ: ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը ժողովրդավարական արժեքներ դավանող պետություն է եւ մշտապես քայլեր է ձեռնարկում ժողովրդավարական գործընթացների խորացման ուղղությամբ: Ջեֆ Ռիգանն իր հերթին ողջունել է ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերը:
Քննարկվել են Կանադայի հետ տարբեր ոլորտներում արդյունավետ համագործակցությանը, կանադահայ համայնքի գործունեությանը վերաբերող հարցեր: Կողմերն ընդգծել են, որ Կանադայում բնակվող շուրջ 90 հազար հայերը զգալի ներդրում ունեն երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հարցում եւ ակտիվ ներգրավված են Կանադայի հասարակական կյանքի տարբեր ոլորտներում:
Կանադայի Համայնքների պալատի նախագահն ընդգծել է, որ երկկողմ փոխգործակցությունն ամուր հիմքերի վրա է դրված: Նա փաստել է, որ իր երկիրն աջակցում է Հայաստանի ջանքերին՝ ուղղված ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը:

Speaker Babloyan meets with Speaker of House of Commons of Canada in Quebec
YEREVAN, JULY 6, ARMENPRESS. The visit of the Armenian delegation led by Speaker of the Parliament Ara Babloyan to Quebec, Canada continues. During the visit Ara Babloyan on July 5 met with Speaker of the House of Commons of Canada (lower house of the parliament) Geoff Regan, the Armenian Parliament told Armenpress.
Speaker Babloyan congratulated Geoff Regan on Canada’s national day, addressing warm congratulations and wishes. He stated that since the establishment of diplomatic ties, the two countries have formed firm friendly relations. Touching upon the development of inter-parliamentary cooperation, Ara Babloyan attached importance to the role of parliamentary friendship groups on this matter and the intensification of mutual visits. According to him, despite the geographical distance Armenia and Canada are cooperating in bilateral and multilateral sectors.
The officials touched upon the cooperation of the two countries within international organizations, in particular the International Organization of La Francophonie. Ara Babloyan said Canada provided key support on holding the 17th Francophonie summit in Yerevan in 2018, adding that Armenia will host high-ranking guests, including the Canadian delegation with pleasure.
Coming to the issue of the recognition and condemnation of the Armenian Genocide, Speaker Babloyan said Armenia highly appreciates Canada’s principled stance on this matter: the House of Commons adopted an Armenian Genocide recognition resolution in 2004, and a resolution reaffirming the recognition of the Armenian Genocide and other genocides in April 2015, as well as declaring April 24 Armenian Genocide Remembrance Day.
Ara Babloyan also attached importance to the Canadian authorities’ balanced and impartial stance on the settlement of the Nagorno Karabakh conflict.
The Armenian Parliament Speaker also touched upon the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, stating that Armenia, being a member of the Eurasian Economic Union (EAEU), signed an agreement with the EU. Babloyan said Armenia always takes steps to deepen democratic processes. In his turn Geoff Regan welcomed Armenia’s efforts aimed at strengthening democracy.
The Speaker of the House of Commons stated that the bilateral mutual partnership is based on firm grounds. He noted that Canada supports Armenia’s efforts aimed at peacefully settling the NK conflict.