ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք հռչակված Գորիսում տարբեր միջոցառումներ կկազմակերպվեն
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից,  «Գորիսը` 2018 թվականի ԱՊՀ մշակու­թային մայրա­քաղաք» միջպետական ծրագ­րի հանդիսավոր բացման արա­րողությունը և մեկնարկի միջոցառումները տեղի կունենան հուլիսի 7-ին և 8-ին։
Բացման ծրագ­րի շրջանակում կանցկացվեն «Զանգեր» հուշար­ձանի, սրճա­րան-գրադարանի, Սերո Խանզադյանի թանգարանի բա­ցման,  «ԱՊՀ մշակութա­յին մայրաքաղաք» տիտղոսի հանդիսավոր փոխանցման արարողություններըհանդիպում ԱՊՀ գրողների հետ, Երևանի ջազ նվագախմբի համերգը, իսկ ԱՊՀ սիմֆոնիկ նվագա­խմբի համերգը կնշանավորվի Ռոբերտ Ամիրխանյանի հեղինակած «Գորի­ս 2018. ԱՊՀ մշակութային մայրա­քաղաք» հիմնի առաջին կատարմամբ
Կանցկաց­վեն «Թթի», «Գորիսի օր» և ԱՊՀ երկրների «Դի-ջեյ Ֆեսթ» («DJ fest») փառատոները, «Արթ Էքսպո» («Art Expo»)՝ ժամանակակից արվես­տի, արհեստագործության և ձեռար­­վեստի ցուցա­դրություն-տոնավա­ճառը՝ «Հին Գորիս» ալբոմի շնորհանդեսով և հաճելի անակնկալներով
Ծրագրին մասնակցելու նպատակով Հայաստան են ժամանելու ԱՊՀ երկրների պաշտոնական և ստեղծագործական պատվիրակություններ
Մշակութային մայրաքաղաք» միջպետական ծրագրի նպատակն է` նպաստել ԱՊՀ երկրներում ապակենտրոնացման քաղաքականությանը, մասնակից երկրների միջմշակութային կապերի խորացմանը և ընտրված քաղաքների մշակութային, սոցիալական և տնտեսական ենթակառուցվածքների զարգացմանը:
ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաքներ» միջպետական ծրագրի կանո­նա­կարգի համաձայն, ԱՊՀ մշակու­թային մայրաքաղաք են հռչակվում երկրի մայրաքաղաք չհանդիսացող քաղաքները՝ տվյալ երկրի առաջարկով
Հայաստանի Հանրապետությունը դեռ 2016 թվականի դեկ­տեմբերի 5-ին ԱՊՀ գործադիր կոմիտեին էր ներկայացրել առաջարկություն՝  Սյունիքի մարզի Գորիս համայնքը 2018 թվականի ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք հայտարարելու վերաբերյալ, որը համապատասխան ընթացակարգ անցնելով, 2017-ի հոկտեմբերի 11-ին, ԱՊՀ երկրների պետությունների ղեկավարների՝ Սոչիում կայացած խորհրդի նիստի ժամանակ հաստատվել էր:

Состоится официальное открытие программы «Горис - Культурная столица СНГ-2018»
Горис признан Культурной столицей СНГ 2018 года. Торжественная церемония открытия межгосударственной программы «Горис - Культурная столица СНГ-2018» и мероприятия, знаменующие ее старт, состоятся 7-го и 8-го июля.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства культуры Армении, в рамках программы открытия состоится встреча с писателями СНГ, концерт Ереванского джаз-оркестра, пройдут церемонии открытия памятника «Зангер» («Колокола»), кафе-библиотеки, Музея Серо Ханзадяна, торжественной передачи сертификата «Культурная столица СНГ», а концерт симфонического оркестра стран СНГ ознаменуется первым исполнением гимна «Горис 2018. Культурная столица СНГ», написанного Робертом Амирханяном.
Пройдут фестивали «Шелковицы», «Дни Гориса» и «Ди-джей Фест» (DJ fest) стран СНГ, Выставка-ярмарка современного искусства, ремесел и ручных работ «Арт- Экспо» (Art Expo)- с презентацией альбома «Старый Горис» и… приятными сюпризами.
Для участия в программе в Армению приедут официальные и творческие делегации из стран СНГ.
Цель межгосударственной программы «Культурные столицы»- способствовать политике децентрализации в странах СНГ, углублению межкультурных связей стран-участниц и развитию культурных, социальных и экономических инфраструктур выбранных городов.
Согласно регламенту межгосударственной программы «Культурные столицы СНГ», культурной столицей СНГ объявляются нестоличные города страны, по предложению данной республики.
Республика Армения еще 5-го декабря 2016 года представила Исполнительному комитету СНГ предложение относительно присуждения в 2018 году общине Горис Сюникской области статуса культурной столицы СНГ, которое, пройдя соответствующую процедуру, было утвержено 11 октября 2017 года в городе Сочи, на заседании Совета глав государств СНГ.