Բաքվի մետրոն շարունակում է չգործել հոսանքազրկման պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բաքվի մետրոպոլիտենի աշխատանքը, որը խաթարվել էր Ադրբեջանում գրանցված լայնամասշտաբ հոսանքազրկման հետևանքով, չի վերականգնվի նաև հուլիսի 4-ին:
Ադրբեջանի կապի նախարարության փոխանցմամբ` քանի որ մետրոպոլիտենը չի գործելու, Բաքվի քաղաքային տրանսպորտի մյուս տեսակները գործելու են արտակարգ ռեժիմով և անվճար:
Հոսանքազրկման պատճառով հուլիսի 3-ին հազարավոր ուղևորներ, որոնք այդ պահին գտնվում էին մետրոյում, ստիպված են եղել ոտքով մի քանի կիլոմետր թունելներով քայլելով դուրս գալ մետրոյից:
Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքուն, ինչպես նաև երկրի մի շարք շրջաններ հուլիսի 2-ի լույս 3-ի գիշերը հայտնվել էին խավարում. պատճառը լայնամասշտաբ հոսանքազրկումն էր:
Ավելի ուշ Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարարությունը հանդես եկավ պարզաբանմամբ, որում ասվում էր, թե վթարի պատճառ է դարձել երկրում անոմալ շոգը, որ հանգեցրել է բնակչության կողմից էլեկտրաէներգիայի սպառման ծավալների ավելացմանը, ինչը շարքից հանել է ՀԷԿ տրանսֆորմատորներից մեկը:
Առանց հոսանքի մնացած քաղաքների շարքում էին նաև Սումգայիթը, Շիրվանը, Գյանջան, Զաքաթալան և այլն:
Ժամեր անց միայն հոսանքազրկված քաղաքների, այդ թվում և Բաքվի որոշակի շրջանների էլեկտրականությունը վերականգնվել է:

Бакинское метро по прежнему не работает из-за перебоя в электроснабжении
Бакинское метро по прежнему не работает из-за перебоя в электроснабжении, которое к 4-му июля пока не восстановлено. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство  «Туран».
По этой причине наземный городской транспорт будет работать в чрезвычайном режиме и бесплатно.
3-го июля, после обесточения метро, тысячи пассажиров выбирались по ;подземным туннелям пешком.
В ночь со 2-го на 3-е июля Баку и некоторые другие азербайджанские города оказались во тьме: причина – масштабные обесточивания вследствие аварии на Мингечаурской ГЭС. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает азербайджанская пресса.
Позже Минэнерго Азербайджана выступило с заявлением, в котором говорилось, что причиной аварии стала беспримерная жара, которая привела к увеличению потребления электроэнергии населением, что вывело из строя один из трансформаторов на ГЭС.
Без электричества остались такие города как Сумгаит, Ширван, Гянджа, Закатала и др.
Спустя часы подача электроэнергии в некоторых кварталах обесточенных городов, в том числе, Баку, восстановилась.