«Թալիբանի» առնվազն 24 զինյալներ են ոչնչացվել Աֆղանստանի արեւելքում
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Թալիբան» արմատական շարժման առնվազն 24 զինյալներ են ոչնչացվել հուլիսի 4-ին Աֆղանստանի արեւելքի Գազնիի նահանգում երկրի անվտանգության ուժերի հետ բախման ընթացքում: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդել Է Xinhuanet գործակալությունը՝ վկայակոչելով տեղական իշխանությունների ներկայացուցչին:
Նրա տվյալներով՝ գործողությունն իրականացնելիս ուժային գերատեսչությունների 10 աշխատակիցներ են զոհվել եւ վրավորվել:
Հունիսի 7-ին Աֆղանստանի նախագահը հայտարարել Է «Թալիբան» շարժման հետ միակողմանի զինադադար սահմանելու մասին: Ինչպես հաղորդել Է Reuters գործակալությունը, ի պատասխան թալիբները հայտարարել են եռօրյա զինադադարի մասին, որն սկսվել Է հունիսի 15-ին: Երկու օր ուշ Աֆղանստանի կառավարությունը երկարացրել Է հրադադարի ռեժիմը: Սակայն թալիբները հայտարարել են, որ այլեւս մտադիր չեն հետամուտ լինել դրան եւ հունիսի 17-ից վերսկսում են մարտական գործողությունները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Не менее 24 боевиков "Талибана" ликвидированы на востоке Афганистана
По меньшей мере 24 боевика радикального движения "Талибан" (запрещено в РФ) в среду ликвидированы в ходе столкновений с силами безопасности Афганистана в провинции Газни на востоке страны. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Xinhuanet со ссылкой на представителя местных властей.
По его данным, при проведении операции 10 сотрудников силовых ведомств погибли и получили ранения.
7 июня президент Афганистана объявил о введении одностороннего перемирия с движением "Талибан". Как сообщило агентство Reuters, в ответ талибы объявили о трехдневном перемирии, которое началось 15 июня. Двумя днями позже правительство Афганистана продлило режим прекращения огня. Однако талибы объявили, что больше не намерены его придерживаться и с 17 июня возобновляют боевые операции.