Արցախը հակամարտության կարգավորման գործընթացում պետք է ունենա որոշիչ ձայն. Զոհրաբ Մնացականյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը Գերմանիայի ԱԳ նախարար Հայկո Մաասի հետ հանդիպմանն ընդգծել է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում Արցախի որոշիչ ձայնի իրավունքը:
«Իհարկե, հանդիպմանն անդրադարձ կատարվեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորմանը: Ես վերահաստատեցի ՀՀ կառավարության հանձնառությունը՝ հակամարտության բացառապես խաղաղ հանգուցալուծման ուղղությամբ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջազգայնորեն համաձայնեցված ձևաչափի շրջանակում: Նշելով, որ հայկական կողմի համար Արցախի կարգավիճակի և անվտանգության հարցերը կարևոր առաջնահերթություններ են՝ ընդգծեցի, որ որպես հակամարտության հիմնական կողմ Լեռնային Ղարաբաղը կարգավորման գործընթացում պետք է ունենա որոշիչ ձայն»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Բեռլինում տեղի ունեցած ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Նրա խոսքով՝ քննարկել են նաև խաղաղությանը նպաստող միջավայրի ձևավորմանը վերաբերող կարևոր հարցեր: Այս համատեքստում, Զոհրաբ Մնացականյանը բարձր է գնահատել Գերմանիայի անվերապահ աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ջանքերին:

Artsakh should have decisive voice in settlement of NK conflict – FM Mnatsakanyan
YEREVAN, JUNE 29, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanayn emphasized the right of Artsakh to have a decisive voice in Nagorno Karabakh conflict settlement during his meeting with German Foreign Minister Heiko Maas.
“Of course, during the meeting we also touched upon Nagorno Karabakh conflict settlement. I reconfirmed the commitment of the Armenian government to reach an exclusively peaceful settlement of the conflict in the sidelines of the internationally authorized OSCE Minsk Group format. Noting that Artsakh’s status and security are key priorities for the Armenian side, I emphasized that Nagorno Karabakh should have a decisive voice in the settlement of the conflict as the main conflicting side”, ARMENPRESS reports the Armenian FM said in a press conference in Berlin.
He added that issues referring to the establishment of a peace-oriented atmosphere were also discussed. In this context Zohrab Mnatsakanyan highly appreciated the unconditional support of Germany to the efforts of the OSCE Minsk Group Co-chairs.