Արցախը հակամարտության կարգավորման գործընթացում պետք է ունենա որոշիչ ձայն. Զոհրաբ Մնացականյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը Գերմանիայի ԱԳ նախարար Հայկո Մաասի հետ հանդիպմանն ընդգծել է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում Արցախի որոշիչ ձայնի իրավունքը:
«Իհարկե, հանդիպմանն անդրադարձ կատարվեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորմանը: Ես վերահաստատեցի ՀՀ կառավարության հանձնառությունը՝ հակամարտության բացառապես խաղաղ հանգուցալուծման ուղղությամբ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջազգայնորեն համաձայնեցված ձևաչափի շրջանակում: Նշելով, որ հայկական կողմի համար Արցախի կարգավիճակի և անվտանգության հարցերը կարևոր առաջնահերթություններ են՝ ընդգծեցի, որ որպես հակամարտության հիմնական կողմ Լեռնային Ղարաբաղը կարգավորման գործընթացում պետք է ունենա որոշիչ ձայն»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Բեռլինում տեղի ունեցած ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Նրա խոսքով՝ քննարկել են նաև խաղաղությանը նպաստող միջավայրի ձևավորմանը վերաբերող կարևոր հարցեր: Այս համատեքստում, Զոհրաբ Մնացականյանը բարձր է գնահատել Գերմանիայի անվերապահ աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ջանքերին:

Арцах должен иметь решающий голос в процессе урегулирования конфликта: глава МИД Армении
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян на встрече с министром иностранных дел Германии Хайко Маасом подчеркнул право Арцаха на решающий голос в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
«Конечно, на встрече был затронут вопрос урегулирования карабахского конфликта. Я вновь подтвердил приверженность правительства Республики Армения урегулированию конфликта исключительно в рамках согласованном на международном уровне формате Минской группы ОБСЕ. Отметив, что статус и безопасность Арцаха являются важными приоритетами для армянской стороны, я подчеркнул, что в качестве основной стороны конфликта Нагорный Карабах должен иметь решающий голос в процессе урегулирования», - как сообщает Арменпресс, заявил Мнацаканян на пресс-конференция в Берлине.
По его словам, были также обсуждены важные вопросы, связанные с формированием атмосферы создания мира. В этом контексте Мнацаканян высоко оценил безусловную поддержку Германии усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ.