Վարչապետը կունենա մեկ նստավայր, Բաղրամյան 26-ը հետագայում կվերադարձվի ՀՀ նախագահի աշխատակազմին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետն ապագայում կունենա մեկ նստավայր, և Բաղրամյան 26-ը կվերադարձվի ՀՀ նախագահի աշխատակազմին: Այդ մասին կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղակայման վայր սահմանելու որոշման նախագծին, որով Երևանի Մարշալ Բաղրամյան պողոտա 26 և Հանրապետության հրապարակ, Կառավարական տուն 1 հասցեները սահմանվում են վարչապետի տեղակայման վայրեր:
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ այս որոշումն այս պահին ընդամենը տեխնիկական լուծում է: «Տարօրինակ իրավիճակ ունենք, երբ վարչապետը երկու շենքում ունի տեղակայման վայր: Մենք ամենևին չենք մոռացել ինչն ենք քննադատել, որովհետև քննադատություն է հնչում, որ մոռանում ենք, թե ինչն ենք քննադատել՝ հայտնվելով կառավարությունում: Այն, ինչ քննադատել ենք, ժամանակի ընթացքում իրականություն կդարձնենք, հարցերին պետք է ոչ թե անձնավորված, այլ ինստիտուցիոնալ մոտեցում ցուցաբերել: Կարծում եմ, որ վարչապետը պետք է հրաժարվի Բաղրամյան 26-ի նստավայրից, այն ժամանակի ընթացքում կվերադարձվի ՀՀ նախագահի աշխատակազմին: Այս պահին որոշակի արարողակարգային պարտականություններ կան, արարողակարգային խնդիրները, ինչպես նաև աշխատակազմի որոշ մարմինների տեղակայման հարցը լուծելուց հետո կընդունենք համապատասխան որոշում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը նկատեց, որ փաստացի արդեն երկար ժամանակ աշխատում է կառավարության շենքում, ինչը, ըստ նրա, նաև հարմար է: «Հետագայում սա նաև կառավարության որոշումներով կարձանագրենք: Վարչապետը կունենա մեկ նստավայր, և Բաղրամյան 26-ը կվերադարձվի նախագահի աշխատակազմին՝ իմ նշած հարցերը լուծելուց հետո: Այս պահին որոշումը տեխնիկական լուծում է ընդամենը»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

У премьер-министра будет одна резиденция, Баграмяна, 26 вернется в распоряжение президента Армении
Правительство Армении на заседании в четверг, 28 июня, утвердило место размещения аппарата премьер-министра РА. Указаны два адреса: Баграмяна, 26 и расположенное на Площади Республики правительственное здание №1. Как передает «Арменпресс», об этом на заседании правительства сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Как сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян, данный вопрос вызывает определенный общественный интерес, посему правительство сегодня принимает  лишь техническое решение – для выполнения требований закона.
«Хочу констатировать, что ситуация необычная: у премьера сразу 2 резиденции. Мы вовсе не забыли, что выступали с критикой в этой связи. Сейчас звучат мнения, что мы, оказавшись в правительстве, забыли, что критиковали ранее», – сказал он.
«Я считаю, что премьер должен отказаться от резиденции на Баграмяна, 26 и вернуть его президенту», – указал Пашинян.
По его словам, какое-то время резиденция останется у премьер-министра для решения нескольких протокольных вопросов.
«Я, фактически, довольно долго работаю в здании правительства, это удобно. В дальнейшем постановлениями правительства закрепим: у премьера будет одна резиденция, а здание по адресу Баграмяна, 26 будет возвращено аппарату президента», – отметил Пашинян.