ՌԴ-ն առաջարկում է անցկացնել Պարսից ծոցի երկրների տարածաշրջանային անվտանգության հարցերով համաժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանն առաջարկում է  անցկացնել Պարսից ծոցի երկրների տարածաշրջանային անվտանգության հարցերով համաժողով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում կատարելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին, այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Սերգեյ Վերշինինը:
Երկուշաբթի ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդն անցկացնում է քննարկումներ «Մերձավոր Արեւելքի եւ Հյուսիսային Աֆրիկայի իրավիճակի համապարփակ դիտարկում» թեմայով: Սերգեյ Վերշինինը հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է սկսել Մերձավոր Արևելքում անվտանգության ամրապնդմանն ուղղված աշխատանքները:
«Մենք պատրաստ ենք աջակցություն ցուցաբերել՝ խոսելով մեր գործընկերների հետ Իրանում, Իսրայելում, Պաղեստինում, Սիրիայում, Սաուդյան Արաբիայում, Եմենում, ԱՄԷ-ում, Քաթարում, Եգիպտոսում, Թուրքիայում և տարածաշրջանի այլ երկրներում: Վերջնական նպատակը տարածաշրջանային անվտանգության այնպիսի մոդելի ձեւավորումն է, որը իսկապես ներառող բնույթ կունենա»,-ասել է նա:
Նրա խոսքով, առաջին քայլը կարող է լինել Պարսից ծոցի երկրների մասնակցությամբ համաժողովի անցկացումը, որի ընթացքում կքննարկվեն տարածաշրջանային անվտանգության ապահովմանը վերաբերող հարցեր:

Россия предложила провести конференцию по безопасности Ближнего Востока
Россия предлагает провести конференцию стран Персидского залива по вопросам региональной безопасности. Как передает Арменпресс со ссылкой на «РИА новости», об этом заявил замглавы МИД РФ Сергей Вершинин.
В понедельник Совет Безопасности ООН проводит дебаты по теме "Всеобъемлющий обзор ситуации на Ближнем Востоке и Севере Африки". На заседании Вершинин заявил, что необходимо начинать работу по укреплению безопасности в регионе Ближнего Востока.
"Мы готовы оказать посильное содействие, разговаривая с нашими партнерами в Иране, Израиле, Палестине, Сирии, Саудовской Аравии, Йемене, ОАЭ, Катаре, Египте, Турции и Турции и других странах региона. Конечной целью должно стать формирование такой архитектуры региональной безопасности, которая будет иметь подлинно инклюзивный характер", — сказал он.
"Первым шагом могло бы быть проведение конференции с участием стран Персидского залива, на которой обсуждались бы вопросы, связанные с обеспечением региональной безопасности. Понятно, что для этого понадобятся гарантии, в первую очередь, со стороны пяти постоянных членов Совета Безопасности ООН. В перспективе же такую конференцию можно было бы расширить и за счет других ближневосточных стран", — подчеркнул Вершинин.