Վարչապետի մոտ քննարկվել են պոտենցիալ ներդրումային ծրագրերի իրականացմանն օժանդակություն ցուցաբերելու հնարավորությունները
Վարչապետի մոտ քննարկվել են պոտենցիալ ներդրումային ծրագրերի իրականացմանն
օժանդակություն ցուցաբերելու հնարավորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են պոտենցիալ ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը կառավարության կողմից օժանդակություն ցուցաբերելուն ուղղված հարցեր: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,
«Կառավարության ձևավորման առաջին օրից հայտարարում ենք, որ Հայաստանում ներդրումները, այդ թվում՝ օտարերկրյա, մեզ համար ունեն կարևոր նշանակություն: Այս ընթացքում ներդրողների հետ եղել են բազմաթիվ շփումներ, և նրանք արել են մի շարք դիտարկումներ, բարձրացրել հարցեր: Ներդրողների հետ քննարկումների արդյունքում գեներացվել է մի այսպիսի գաղափար՝ դիտարկել «ներդրումային մեկ պատուհանի» սկզբունք կիրառելու հնարավորությունը: Ի՞նչի մեջ է գաղափարը, որ ներդրողն ունենա կոնկրետ հասցե, որտեղ պետք է գնա աջակցություն ստանալու և արդյունքում հաջող ներդրում իրականացնելու համար: Գաղափարը նաև հետևյալն է, որ այդ պոտենցիալ գրասենյակն ունենա հնարավորություն և լիազորություն՝ ներդրողների անունից և փոխարեն իրականացնել մի շարք գործառույթներ, այդ թվում՝ պետական մարմինների հետ հարաբերություններում, որոնք անհրաժեշտ են ի վերջո գործունեության մեկնարկը տալու համար»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Այս համատեքստում, անդրադարձ է կատարվել «Բինզես Արմենիա» հիմնադրամի գործունեությանը, վերջինիս կողմից ներդրողներին ցուցաբերվող օժանդակությանը, մատուցվող ծառայություններին: Խորհրդակցության մասնակիցները հաշվի առնելով վարչապետ Փաշինյանի առաջարկությունը՝ ներկայացրել են տարբեր դիտարկումներ, այդ թվում՝ վերը նշված հիմնադրամի գործունեության հետ կապված և կարևորել պոտենցիալ ներդրողների հետ ակտիվ, անմիջական ու բաց աշխատանքը, ներդրումային միջավայրի բարելավման և հնարավոր օժանդակության վերաբերյալ տեղեկատվության լայն տարածումը: Այդ առումով, կարևորվել է նաև հարկային վարչարարության պարզեցումն ու բարեփոխումների իրականացումը:
Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է նաև պոտենցիալ ներդրողներին պատրաստի ներդրումային ծրագրեր ներկայացնելու անհրաժեշտությունը և հետներդրումային օժանդակության իրականացումը, ինչը կնպաստի կոնկրետ արդյունքների արձանագրմանը: Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանատու գերատեսչությունների ղեկավարներին հանձնարարել է նշված հարցերի շուրջ քննարկումները շարունակել փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի մոտ և առաջիկայում ներկայացնել հստակ առաջարկություններ:

В правительстве обсуждены возможности оказания поддержки реализации потенциальных инвестиционных программ
В правительстве обсуждены возможности оказания поддержки реализации потенциальных
инвестиционных программ
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел совещание, в ходе которого были обсуждены вопросы государственной поддержки реализации инвестиционных программ.
С первого дня формирования правительства мы заявляем, что инвестиции в Армению, в том числе иностранные, важны для нас. За это время состоялось множество контактов с инвесторами, и они сделали ряд замечаний, подняли вопросы. В результате обсуждений с инвесторами появилась такая идея: рассмотреть возможность применения принципа “одного инвестиционного окна”. В чем суть идеи? У инвестора будет конкретный адрес, куда он должен пойти для получения поддержки и реализации успешной инвестиции. Идея заключается также в том, чтобы этот потенциальный офис имел возможность и полномочия выполнять ряд функций, в том числе, в отношениях с государственными органами, которые необходимы для начала деятельности”,- сказал Никол Пашинян.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, в этом контексте была затронута деятельность фонда “Бизнес Армения”, оказываемая им помощь инвесторам и предоставляемые услуги. Принимая во внимание предложение премьер-министра Пашиняна, участники совещания представили различные замечания, в том числе о деятельности вышеупомянутого фонда, и подчеркнули важность активной, непосредственной и открытой работы с потенциальными инвесторами, улучшения инвестиционной среды и расширения распространения информации о возможной поддержке. В этом плане была подчеркнута важность упрощения налогового администрирования и осуществления реформ.
Глава правительства также подчеркнул необходимость представления готовых инвестиционных проектов потенциальным инвесторам и реализации постинвестиционной поддержки, которая поможет зафиксировать конкретные результаты. Никол Пашинян поручил руководителям ответственных ведомств продолжить обсуждение этих вопросов с заместителем премьер-министра Тиграном Авиняном и представить в будущем четкие предложения.