Ղազախստանում ձերբակալվել են ծայրահեղ արմատական խմբավորումների անդամներ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղազախստանում ձերբակալվել է ծայրահեղ արմատական խմբավորումների 8 անդամ՝ երկրի տարածքում ահաբեկչական գործողություններ նախապատրաստելու կասկածանքով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում կատարելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին, այս մասին տեղեկացրել է Ղազախաստանի Ազգային անվտանգության լրատվական ծառայությունը:
«2018 թվականի հունիսի 25-ին Ղազախստանի Ազգային անվտանգության աշխատակիցների կողմից կասեցվել է ռադիկալ խմբավորումների անդամների գործունեությունը: Հատուկ գործողությունների ընթացքում ձերբակալվել է խմբավորումների 8 անդամ, առգրավվել է զենք, զինամթերք»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ղազախստանի Ազգային անվտանգությունը նշում է, որ նշված անձինք կասկածվում են Ղազախստանի տարածքում ահաբեկչական գործողություններ իրականացնելու, ահաբեկչության քարոզչության, ինչպես նաև գույքային հանցագործությունների համար:

В Казахстане задержали восемь человек по подозрению в подготовке терактов
Восемь участников радикальной религиозной группировки задержаны в казахстанском Уральске по подозрению в подготовке серии терактов на территории страны. Как передает Арменпресс со ссылкой на «РИА новости», об этом сообщила в понедельник пресс-служба комитета национальной безопасности Казахстана.
"Двадцать пятого июня 2018 года силами комитета национальной безопасности республики Казахстан в Уральске пресечена деятельность радикальной религиозной группировки. В ходе проведения спецоперации задержаны восемь членов группы, изъяты огнестрельное оружие, боеприпасы и религиозная литература", — говорится в сообщении ведомства.
По данным КНБ, "указанные лица подозреваются в подготовке к совершению на территории Казахстана серии терактов, пропаганде терроризма, а также в имущественных преступлениях".
"По данным фактам начато досудебное расследование, иная информация в интересах следствия разглашению не подлежит", — добавили в пресс-службе.