Իսրայելը հարմար հարթակ Է փնտրում «Եվրատեսիլ-2019»-ի անցկացման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԻՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երուսաղեմը, Թել Ավիվը, Հայֆան եւ Էյլաթը մասնակցելու են «Եվրատեսիլ»-ի անցկացման մրցույթին, որը 2019 թվականին պետք Է կայանա Իսրայելում: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հաղորդումներ են հայտնվել Իսրայելի տեղեկատվական ալիքներում՝ ֆինանսների նախարարության պաշտոնյայի վկայակոչմամբ: Աղբյուրի խոսքով՝ Իսրայելի «Կան» հեռուստահաղորդումների կորպորացիայի ներկայացուցիչները, որը պատասխանատու Է երգի տոնի կազմակերպման համար, 16-ից մինչեւ 22 մլն դոլար են խնդրել դրա անցկացման համար:
Սկզբնապես պլանավորվում Էր, որ «Եվրատեսիլ-2019»-ը պետք Է կայանա Երուսաղեմում: Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուն Պորտուգալիայի մայրաքաղաքում այս տարվա մրցույթում Իսրայելի ներկայացուցչուհի Նետա Բարզիլայի հաղթանակից անմիջապես հետո Twitter-ում գրել Էր. «Հաջորդ տարի՝ Երուսաղեմում»:
Սակայն վերջերս Ժնեւում կայացած հանդիպմանը «Եվրատեսիլ» մրցույթի ղեկավարությունը՝ ի դեմս Եվրոպական հեռարձակման միության, Իսրայելի հեռուստահաղորդումների կորպորացիայի ներկայացուցիչներին հասկանալ Է տվել, որ կնախընտրեր մեկ այլ քաղաք, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Израиль ищет подходящую площадку для "Евровидения-2019"
Иерусалим, Тель-Авив, Хайфа и Эйлат будут участвовать в конкурсе на проведение "Евровидения", которое должно состояться в 2019 году в Израиле, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Сообщения об этом появились на израильских информационных каналах со ссылкой на чиновника в министерстве финансов. По словам источника, представители израильской корпорации телерадиовещания "Кан" — ответственной за организацию песенного праздника — запросили от 16 до 22 миллионов долларов на его проведение.
Первоначально планировалось, что "Евровидение-2019" должно состояться в Иерусалиме. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху вскоре после победы израильтянки Неты Барзилай на нынешнем конкурсе в столице Португалии написал в Twitter: "В следующем году – в Иерусалиме!".
Но на недавней встрече в Женеве руководство конкурса "Евровидение" в лице Европейского вещательного союза (EBU) дало понять представителям израильской корпорации телерадиовещания, что предпочли бы другой город.